Inauguracja Roku Moniuszki w radiowej Dwójce

Program 2 Polskiego Radia włącza się w obchody Roku Stanisława Moniuszki w koncertowym stylu. Już w sobotę 5 stycznia melomani usłyszą „Halkę” po włosku (transmisja z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej), a w kolejnych dniach radiowa Dwójka rozpocznie emisję „Śpiewnika domowego” z wszystkimi pieśniami kompozytora oraz cyklu „Moniuszko – historia prawdziwa”.

Rok Moniuszki zainauguruje w sobotę 5 stycznia koncertowe wykonanie „Halki” w języku włoskim, z grającą na instrumentach historycznych orkiestrą Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej po raz pierwszy współcześnie zabrzmi moniuszkowskie arcydzieło w takim kształcie muzycznym, jaki prawdopodobnie słyszał kompozytor i publiczność jego czasów. Fabio Biondi, legendarny włoski skrzypek i dyrygent, twórca i dyrektor artystyczny Europa Galante, stawia Moniuszkę na równi z Bellinim, Donizettim i Verdim, odkrywa nowe oblicze dzieła tak bardzo i niezmiennie w Polsce popularnego, wydobywając całą urodę, finezję i błyskotliwość muzyki ojca polskiej opery. Wykonanie to będzie powtórzeniem sensacyjnego koncertu, który odbył się w ramach tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa.

Wykonanie: Fabio Biondi – dyrygent, Orkiestra Europa Galante, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Violetta Bielecka – kierownik chóru. Obsada: Tina Gorina (Halka), Monika Ledzion-Porczyńska (Zofia), Matheus Pompeu (Jontek), Robert Gierlach (Janusz), Rafał Siwek (stolnik), Karol Kozłowski (młodzieniec), Mateusz Stachura (Dziemba), Kirill Lepay (gość), Paweł Cichoński (gość).

Transmisja: sobota 5 stycznia w godz. 19.00-23.00. W przerwie rozmowy Beaty Stylińskiej i Mileny Gąsienicy z dyrektorem TW/ON Waldemarem Dąbrowskim i Fabiem Biondim.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *