Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Transmisja w radiowej Dwójce

11 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. Transmisja wydarzenia w niedzielę, 11 września o godz. 19.00 w Programie 2 Polskiego Radia.

11 września Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zainauguruje otwarcie sezonu artystycznego 2022/2023. Jest to data, która zmieniła bieg historii świata, dlatego też w tym roku nie posłuchają Państwo opery, jak było to dotychczas w naszej tradycji. Postanowiliśmy oddać hołd ofiarom wydarzeń z 2001 roku – mówi dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i jej dyrygent Michał Klauza.

Muzycy zaprezentują dzieło jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów Wojciecha Kilara III Symfonia September symphony. „September Symphony” to epitafium muzyczne ku pamięci ofiar poległych w zamachu terrorystycznym 11 września 2001 roku w Nowym Jorku.

W programie koncertu pojawi się także utwór Antonína Dvořáka – IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” skomponowany podczas pobytu muzyka w Stanach Zjednoczonych w 1893 roku. Jest to najbardziej znana i najczęściej wykonywana ze wszystkich symfonii czeskiego kompozytora. Dworzak starał się w niej oddać charakter Ameryki końca XIX wieku.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *