Jan Dworak stanie przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej 21 lutego przesłucha czterech członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, których dotyczy wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu w związku z konkursem koncesyjnym na pierwszy multipleks (MUX-1).

Sejmowa komisja, która rozpatruje wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT za domniemane złamanie Konstytucji i ustaw przy przyznawaniu koncesji na pierwszym multipleksie cyfrowym, zdecydowała wczoraj, że już 21 lutego odbędzie się pierwsze przesłuchanie przed komisją. Zostaną na nie wezwani czterej członkowie Krajowej Rady, których dotyczy oskarżenie: przewodniczący Jan Dworak, Witold Graboś, Krzysztof Luft oraz Sławomir Rogowski. Piąty członek KRRiT – Stefan Pastuszka, związany z PSL, nie jest objęty oskarżeniem, ponieważ nie uczestniczył w podejmowaniu decyzji koncesyjnej.

Natomiast przesłuchanie świadków oskarżenia odbędzie się 7 marca. Lista świadków jest długa, znajdują się na niej m.in. dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk, a także dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz.

Zdecydowano, że posłowie komisji rozpoczną zaznajamianie się z aktami sprawy. Zostaną one wyłożone w sekretariacie komisji. Akta są tajne, dostęp do nich mają tylko członkowie komisji, którzy nie mogą wszakże robić odpisów ani notatek. Zapoznanie się z aktami pozwoli posłom przygotować pytania, na które będą musieli odpowiedzieć członkowie Krajowej Rady oraz świadkowie.

Komisja zatwierdziła wczoraj dwóch ekspertów prawnych, z których pomocy będzie korzystać. W komisji zasiada 18 posłów. Jej przewodniczącym jest Andrzej Halicki z PO. Posiedzenia komisji są zamknięte dla dziennikarzy.

Źródło: Nasz Dziennik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *