„Janosik” po cyfrowej rekonstrukcji

W Telewizji Polskiej zakończyła się cyfrowa rekonstrukcja 13. odcinkowego, popularnego serialu „Janosik”, w reżyserii Jerzego Passendorfera. Prace nad jego rewitalizacją rozpoczęto w grudniu 2014 roku.

Cyfrowa rekonstrukcja „Janosika”, serialu trwającego 580 minut, wymagała wręcz benedyktyńskiej pracy, a przede wszystkim, umiejętności i wiedzy z dziedziny sztuki filmowej i telewizyjnej – podkreśla Jerzy Kaźmierczak, zastępca dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. W odróżnieniu od digitalizacji, proces cyfrowej rekonstrukcji poklatkowej obrazu filmowego jest znacznie bardziej skomplikowany i pracochłonny.

Rekonstrukcja poszczególnych odcinków cyklu polegała na usunięciu wszelkich deformacji widocznych na ekranie – rys, zadrapań i odprysków emulsji, nadmiaru ziarnistości, braku stabilności kadru, migotania tła, uszkodzeń czy też artefaktów. Cyfrowa rekonstrukcja „Janosika” pozwoli na jego emisję na antenach TVP w znacznie lepszej jakości niż dotychczas, a także umieszczenie na nośnikach BD i DVD .

W realizacji  projektu cyfrowej rewitalizacji serialu „Janosik” uczestniczyli specjaliści – realizatorzy techniczni efektów specjalnych Wydziału Digitalizacji i Rekonstrukcji Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej. Nadzór autorski nad cyfrową rekonstrukcją w zakresie korekcji barwowej i przeformatowania obrazu sprawował autor zdjęć Stefan Pindelski.

W czasie rewitalizacji cyfrowej „Janosika” wykorzystano następujących systemy i narzędzia pracy:
– skanowanie materiału filmowego – skan w jakości 4K 16 bit wykonano na skanerze filmowym Lasergraphic-Director 4K/2K,
– korekcję barwno-tonalną i przeformatowanie obrazu do formatu 16:9 wykonano z wykorzystaniem systemu Nucoda,
– rekonstrukcję poklatkową obrazu, przeprowadzono z wykorzystaniem systemu, PFClean,
– stabilizację obrazu wykonano z wykorzystaniem systemów Phoenix Finish i daVinci Revivel oraz PF Clean (odcinek IX)
– odziarnianie obrazu zostało wykonane z wykorzystaniem systemu Dark Energy,
– remastering dźwięku został wykonany z wykorzystaniem systemu ProoTools.

„Janosik”, serial Telewizji Polskiej jest osadzony w realiach końca XIX, luźno nawiązując do postaci słynnego karpackiego zbójnika Juraja Jánošíka, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Fabuła serialu zawiera wiele elementów humorystycznych. „Janosika” kręcono od maja 1972 do marca 1973 roku. Premierę w Telewizji Polskiej miał 26 lipca 1974 roku. Reżyserem serialu jest Jerzy Passendorfer, autorem scenariusza – Tadeusz Kwiatkowski, autorem zdjęć Stefan Pindelski, a twórcą muzyki Jerzy Matuszkiewicz.

Na sukces jaki odniósł ten serial na małym ekranie miał wpływ zarówno klimat, humor, jak i świetne zagrane postacie przez czołówkę ówczesnych polskich aktorów: Marka Perepeczkę (Janosik), Bogusza Bilewskiego (Waluś Kwiczoł), Witolda Pyrkosza (Jędruś Pyzdra), Mariana Kociniaka (Murgrabia), Annę Dymną (Hrabianka) i Jerzego Cnotę (Gąsior). Przygoda, klimat i humor sprawiają, że „Janosik” nawet po latach nie nudzi, a po każdym odcinku i tak zapada nam w pamięci słynne „A miedza jest moja”.

W TVP kończą się także prace nad rewitalizacją serialu „Kolumbowie”, a także filmów reżyserowanych przez Wojciecha Wójcika: „Prywatne śledztwo”, „Trójkąt bermudzki” i „Zabić na końcu”. Ponadto w trakcie rekonstrukcji są seriale jak „Czterej pancerni i pies”, „07 zgłoś się”, a także przyrodnicza seria „Saga prastarej puszczy”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *