Jesień 2014 w TVP1 HD

Przedsiębiorcza blondynka, dwóch dzielnych detektywów, zakochani rolnicy oraz poruszające losy bohaterów filmów dokumentalnych i premierowe spektakle Teatru Telewizji to oferta, która tej jesieni zostanie zaprezentowane na antenie TVP1 HD.

Na antenę TVP1 HD od września wracają ulubione seriale. Kolejne przygody „Ojca Mateusza” oglądać będą widzowie jak zwykle w czwartki (od 4 września) wieczorem o godzinie 20:30. W tej serii, obok Wojciecha Adamka, niektóre odcinki wyreżyserował Artur Żmijewski. W niedziele (od 7 września o godzinie 20:25) Joanna Moro, znana z roli tytułowej w popularnym serialu „Anna German”, rozpocznie swoją przygodę, jako weterynarz w serialu „Blondynka”. Natomiast wielbiciele psiego detektywa przeżywać będą przygody „Komisarza Alexa” w wieczorne soboty (od 13 września, godzina 20:25). Nie zabraknie też emisji popularnej od lat sagi o rodzinie Lubiczów pt. „Klan”, na który Jedynka zaprasza od poniedziałku do czwartku, o godzinie 17:55.

Jesienią w ramówce TVP1 HD pojawią się nowe programy. Widzowie, którzy lubią odpoczynek na łonie natury dowiedzą się, jak chronić przyrodę i zwierzęta w programie „Ocalony świat”, (soboty, od 6 września, godzina 10:35). W niedzielę (od 7 września, godzina 21:30) Marta Manowska – prowadząca program „Rolnik szuka żony” – pomoże ośmiu mężczyznom znaleźć miłość swojego życia. Natomiast od 14 października o godzinie 20:25 TVP1 HD będzie emitować program dla ambitnych i zdolnych wynalazców lub tych, którzy mają pomysł na biznes – „Talent zgłoś się!”. Nowe show poprowadzą Paulina Chylewska i Radek Brzózka, a jurorami będą: Anna Mucha, Tomasz Karolak i Roman Młodkowski, natomiast jednym z ekspertów – Marek Kondrat.

W jesiennej ramówce TVP1 HD nie zabraknie także znanych już widzom programów: w soboty, od 6 września o godzinie 7:55 do prowadzącej „Dzień dobry w sobotę” dołączy Agata Konarska; o godzinie 9:30 Radek Brzózka przybliży tajniki skomplikowanych urządzeń w „Jak to działa?”; o godzinie 10:00 w „Operacji Życie” pokazane zostaną historie ludzi, których uratowano dzięki przeszczepom; o godzinie 11:45 TVP1 HD pokaże „Okrasa łamie przepisy”. A od 13 września o godzinie 9:00 Tomasz Raczek i nowa współprowadząca Kaja Klimek zapraszają na „Weekendowy magazyn filmowy”. Robert Janowski i jego goście pojawią się jak zwykle w „Jakiej to melodii?” (od poniedziałku do piątku, godzina 17:20 oraz w niedziele, godzina 18:25). Na antenie nie zabraknie testów – pierwszy już 1 września o godzinie 20:40 – „Wielki Test z Historii. II Wojna Światowa”. W środy (dwa razy w miesiącu, o godzinie 22:30, od 10 września) widzowie zobaczą „Po prostu” w nowej formule – Tomasz Sekielski skupi się na ważnych tematach międzynarodowych prezentując je w reportażach. Na antenę TVP1 HD powróci też program „Świat się kręci” (od poniedziałku do piątku, godzina 18:30). Do Agaty Młynarskiej na stałe, jako drugi prowadzący, dołączy Maciej Kurzajewski.

TVP1 HD zaprezentuje bogatą ofertę dokumentalną. Nie zabraknie w niej zagranicznych, premierowych filmów nagrodzonych Oscarem oraz polskich produkcji poruszających ważne zagadnienia, m.in. rocznicy wolnych wyborów w Polsce. – Jest to najmocniejszy zestaw filmów dokumentalnych, przygotowany na jeden sezon – mówi Andrzej Fidyk, który przygotowuje autorskie pasmo dokumentalne (w czwartki o godzinie 22:25). Już we wrześniu widzowie obejrzą dwie premiery: „Bliźnięta – zaskakująca więź” – opowieść o cudzie biologii, jakim są bliźnięta jednojajowe (4 września) oraz „Zgwałcona miss świata” – historia walki o prawa kobiet, jaką toczy Linor Abargil, a w październiku m.in. słynną oscarową „Zatokę delfinów”.

W poniedziałki, o godzinie 22:20 emitowane będą dwa dokumentalne seriale historyczne. Na początek „Kulisy II wojny światowej”. Cykl dokumentalno-fabularny telewizji BBC w popularnej i bardzo atrakcyjnej formie przedstawia obecny stan wiedzy na temat kulis najbardziej krwawej jak dotąd wojny w dziejach ludzkości (od 1 września). W październiku z kolei bogate archiwalia i najlepsi specjaliści opiszą historię „Świętej wojny” islamu ze światem: od VII wieku poprzez Wyprawy Krzyżowe, aż po 11 września 2001 roku.

Natomiast 2 i 9 września, o godzinie 20:20 TVP1 HD wyemituje poruszający dokument „Druga wojna światowa”. To koprodukcja niemieckiej ZDF i Telewizji Polskiej. Film składa się z dwóch części: „Druga wojna światowa. Pierwszy dzień” i „Druga woja światowa. Pierwsza ofiara”. Wielką siłą obu części filmu jest udział Polaków – naocznych świadków wydarzeń, którzy ucierpieli podczas wojny, m.in. Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego, a także mniej znanych, ale mających za sobą niezwykłe doświadczenia, oraz polskich historyków – znawców II wojny, a najwybitniejszy z nich, prof. Tomasz Szarota, był konsultantem całości. Natomiast od 3 września (w środy po meczach piłkarskich) o godzinie 22:55 sześcioodcinkową serię „Żegnajcie Towarzysze” (reż. Andrei Nekrasov, koprodukcja m.in. TVP i ARTE w związku z rocznicą upadku komunizmu związanego z rozpadem ZSRR). Film ukazuje symultanicznie sytuację w krajach Europy Wschodniej będących pod wpływem ZSRR.

Od 5 września w piątki o godzinie 8:30 Jedynka emitować będzie najlepsze polskie, krótkie filmy dokumentalne w nowym paśmie „Kawałek Kina” – pierwszy z nich to „Serca dwa” Anny Kuśmierczyk – świetny obraz polskiego „przemysłu ślubnego”.

Jesienią TVP1 HD zaprasza do Teatru Telewizji na premierowe spektakle, w poniedziałki o godzinie 20:25. Już 8 września komedia obyczajowa pt. „Brancz” Juliusza Machulskiego – portret współczesnej polskiej rodziny określanej mianem „patchworkowej”. W obsadzie m.in.: Stanisława Celińska, Anna Seniuk i Dawid Ogrodnik. 6 października Jedynka zaprezentuje „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” w reżyserii Grażyny Barszczewskiej. To widowisko teatralne nawiązujące do najlepszych tradycji kabaretu literackiego. W obsadzie: Grażyna Barszczewska, Grzegorz Damięcki, Andrzej Poniedzielski. Z kolei 24 listopada w Teatrze Telewizji premiera „Rewizora” w reżyserii Jerzego Stuhra – arcydzieło dramaturgii rosyjskiej. W obsadzie m.in: Jerzy Stuhr, Agata Kulesza, Piotr Cyrwus i Zbigniew Zamachowski.

Jedną z propozycji filmowych Jedynki będzie druga wspólna z BBC (po „Szpiegach w Warszawie”) koprodukcja – „Dzwony wojny”. 10 i 11 listopada o godzinie 20:30 TVP1 HD pokaże opowieść o dwóch młodych mężczyznach wyruszających na ochotnika na I wojnę światową. W obsadzie: Paddy Gibson, Jack Lowden, Sabrina Bartlett i debiutująca na ekranie Polka – Erika Karkuszewska.

W ofercie filmowej TVP1 HD nie zabraknie zarówno zabawnych komedii, takich jak „Mamma Mia!” z Maryl Streep i Piercem Brosnanem, czy naszej rodzimej „Randki w ciemno” z Katarzyną Maciąg i Borysem Szycem.

Jesienią dla widzów przygotowano także premierowe pozycje, m.in. w paśmie „Hit na sobotę” – „Skyfall” (6 września, godzina 20:25), kolejne przygody Jamesa Bonda (Daniel Craig). TVP1 HD przypomni także pozostałe dwa filmy z tym aktorem: 4 października „Casino Royale” oraz 15 listopada „Quantum of Solace”. Natomiast w „Zakochanej Jedynce” (w niedziele o godzinie 22:20) m.in. dwa filmy Woddego Allena – 28 września „Co nas kręci, co nas podnieca” oraz 5 października – „Poznasz przystojnego bruneta”.

Zainteresowanie widzów powinny wzbudzić także premierowe seriale zagraniczne. We wtorki (od 16 września, o godzinie 22:10) amerykański serial przygodowy „Rzeka” opowiadający historię niespodziewanego zniknięcia znanego podróżnika i heroicznej wyprawy ratunkowej. Następnie, od 28 października, Jedynka przypomni losy trzech żołnierzy amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej w czasie II wojny światowej emitując „Pacyfik”.

Wrześniowe piątki przyniosą niezapomniane wrażenia, szczególnie romantykom. Do emisji zaplanowano mini-serię „Boski Valentino” – opowieść o burzliwym życiu legendarnego włoskiego amanta Rudolpha Valentino (od 5 września, o godzinie 20:25). W październiku w tym samym paśmie Jedynka pokaże widzom „Generała bandytów” – dwie historie miłosne ukazane na tle dramatycznych wydarzeń historycznych i filmowane w pięknych plenerach południowych Włoch.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *