Joseph Conrad i laureaci Niezależnej Sceny Młodych w Czwórce

W Wigilię Bożego Narodzenia, Pierwszy oraz Drugi Dzień Świąt radiowa Czwórka prezentować będzie słuchowiska nagrodzone w konkursie „Conrad na Niezależnej Scenie Młodych Polskiego Radia”. Akcja była skierowana do młodych twórców i w ten sposób Czwórka włączyła się w obchody Roku Josepha Conrada.

W listopadzie br. Fundacja „Cały Świat w Twojej dłoni” oraz Polskie Radio zorganizowały konkurs na najlepszy scenariusz słuchowiska radiowego. Tematyka nadsyłanych prac dotyczyła Josepha Conrada, którego postać i twórczość miały stanowić inspirację do scenariuszy. Jury wyróżniając finałowe 3 utwory brało pod uwagę oryginalność i innowacyjne podejście do tematu.

W nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, Czwórka zapraszać będzie codziennie na antenę jednego z trojga laureatów oraz zaprezentuje jego słuchowisko.

W niedzielę, 24 grudnia, w audycji „Artystyczny wybieg” po godz. 13.30 pojawi się Grażyna Kopeć wraz ze swoich zwycięskim słuchowiskiem „Podróż”. Utwór opowiada o dwójce bohaterów, którzy, choć dzielą ich dwa pokolenia, znajdują jednak wspólny język. Słuchowisko przedstawia współczesne ujęcie tematu podróży, jako drodze ku nowemu, nieznanemu. Inspirująca, tajemnicza, pełna niebezpieczeństw i zakrętów historia, w której słuchacz będzie zaskakiwany w najmniej oczekiwanym momencie.

25 grudnia w studiu Czwórki pojawi się Mateusz Grabowski – autor „Pierwszego Manuskryptu”. Słuchowisko oparte jest na wydarzeniach z życia Josepha Conrada. W 1893 roku, podczas jednego z ostatnich rejsów Conrad poznaje Johna Galsworthy’ego, późniejszego zdobywcę literackiej nagrody Nobla. Autor pokazuje, że wżyciu nie ma przypadków. Dialogi są napisane sprawnym i współczesnym językiem. Świetnie dozowane jest również napięcie. Na emisję słuchowiska oraz rozmowę z autorem zaprosi Michał Piwowarek w „Stacji Kultura” po godz. 10.30.

Następnego dnia gościem Michała Piwowarka, również w „Stacji Kultura”, będzie Maciej Omylak, autor „Rozbitków”. W swoim słuchowisku Omylak połączył kilka dzieł Conrada i umiejętnie przełożył je na dzisiejszą rzeczywistość. Nawiązał do sytuacji pielgrzymów z „Lorda Jima”, w których upatruje współczesnych uchodźców, powierzających swoje życie przewoźnikom. W utworze pojawiają się sytuacje, jakie śledzimy w internecie na co dzień. Mamy bohaterów z krwi i kości, zaskakujące zwroty akcji oraz dobre, szybkie i proste dialogi. To historia, którą słuchacz śledzi od początku do końca z zapartym tchem. Rozmowa z autorem oraz emisja słuchowiska we wtorek 26 grudnia, po godz. 10.30.

Czwórka zaprasza do wysłuchania radiowych słuchowisk na zakończenie Roku Josepha Conrada na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *