„Kameleon czy Skała” – reportaż o Gustawie Herlingu-Grudzińskim w Polsat News

W niedzielę, 28 lipca, o godzinie 21:15, w wydaniu specjalnym programu „Wysokie C”, widzowie będą mogli obejrzeć wyjątkowy reportaż Małgorzaty Ziętkiewicz, dziennikarki „Wydarzeń” i Polsatu News, opowiadający o Gustawie Herlingu-Grudzińskim.

Sprawdź ofertę kanału Polsat News w PROGRAMIE TV

Punktem wyjścia w opowieści jest spektakl „Ferragosto”, autorstwa Radosława Paczochy, który opowiada losy wojenne i powojenne Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zamknięty w pokoju hotelowym w Rzymie autor „Innego Świata” spotyka bohaterów swoich książek, bliskich i rodzinę jako wyobrażenia, duchy czy senne koszmary. W reportażu autorstwa Małgorzaty Ziętkiewicz, fakty z biografii pisarza zostają zderzone z tym co się dzieje w spektaklu, i tym co opowiedziała tylko Polsatowi News o swoich relacjach z ojcem, córka pisarza – Marta Herling, która przyjechała prosto z Neapolu i zgodziła się na wywiad.

Gustaw Herling-Grudziński to polski pisarz i eseista. W trakcie wojny trafił do łagru, z którego wstrząsające relacje możemy przeczytać w jego dziele „Inny Świat”. Żołnierz Armii generała Andersa, odznaczony Orderem Virtuti Militari za walki pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji. W PRL-u cenzura objęło jego nazwisko całkowitym zakazem publikacji, a za czytanie książek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego groziła kara więzienia. Pisarz zmarł w 2000 roku w Neapolu. Na mocy uchwały Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Emisja reportażu „Kameleon czy Skała” w niedzielę, 28 lipca o godzinie 21:15 w Polsat News.

Źródło: Telewizja Polsat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *