„Katastrofa w Genui” na kanale National Geographic

Kolorowe, portowe miasto we Włoszech z mnóstwem wąskich uliczek, znane przede wszystkim jako miejsce urodzenia Krzysztofa Kolumba – to skojarzenia, jakie jeszcze niedawno przywoływała Genua. Ale rok temu świat usłyszał o niej w zupełnie innym kontekście. 14 sierpnia 2018 roku Włochy zamarły, gdy w mediach pojawiła się informacja o zawaleniu się mostu Ponte Morandi. „Prawdziwe piekło”, „apokaliptyczna scena” – tak to wydarzenie relacjonowali świadkowie. O przyczynach tragedii i wnioskach, jakie z niej wyciągnięto, opowie dokument National Geographic „Katastrofa w Genui”.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

To był ulewny, sierpniowy dzień, dochodziło południe. Przez most autostradowy Ponte Morandi, łączący dwie części Genui, jak zwykle mknęły rozpędzone samochody. Nagle wydarzyło się coś, co sprawiło, że ten zwyczajny na pozór dzień zapisał się na czarnych kartach historii. W jednej chwili kilometrowy odcinek autostrady A10 po prostu runął, a rozpędzone samochody zaczęły spadać w 50-metrową przepaść. Na moście znajdowało się w tym momencie 35 pojazdów osobowych i trzy tiry. Zdjęcia i nagrania z miejsca katastrofy ukazywały przerażającą skalę tragedii – samochody wraz z blokami betonu spadły na budynki mieszkalne i kolejowe. Bilans ofiar śmiertelnych sięgnął 43 osób, a z ich rodzinami płakały całe Włochy.

Już w dniu tragedii, obok relacji na żywo z akcji ratunkowej, zaczęła się debata nad przyczynami zawalenia się mostu. Politycy obwiniali się wzajemnie o wieloletnie zaniedbania, a zaniepokojeni dziennikarze stawiali pytania o stan innych obiektów włoskiej infrastruktury. W rok po tragedii kanał National Geographic krok po kroku odtworzy przebieg tego dramatycznego zdarzenia i przeanalizuje jego kluczowe momenty w dokumencie „Katastrofa w Genui”. Dzięki relacjom naocznych świadków będziemy mogli lepiej zrozumieć powody, które doprowadziły do tragedii. Usłyszymy poruszające wspomnienia ludzi, którzy byli wtedy na moście lub stracili w katastrofie bliskich. Poznamy też nowe rozwiązania, które mają zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości.

„Katastrofa w Genui” – premiera w czwartek 15 sierpnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *