KE z konsultacjami w sprawie wykorzystania pasma UHF

Komisja Europejska rozpoczęła oficjalne konsultacje wykorzystania pasma UHF (470-790 MHz). Komisja Europejska chce poznać opinie zainteresowanych stron na temat sprawozdania Lamy’ego w sprawie strategicznych zaleceń dotyczących długoterminowej strategii politycznej w zakresie przyszłego wykorzystania pasma UHF (470-790 MHz), ponieważ zamierza zająć stanowisko w sprawie tego, w jaki sposób zalecenia te powinny zostać uwzględnione. Aktualnie pasmo UHF jest wykorzystywane w Polsce m.in. do nadawania pierwszego (MUX-1), drugiego (MUX-2), trzeciego (MUX-3), czwartego (MUX-4) i lokalnego (MUX-L) multipleksu Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Konsultacje skierowane są przede wszystkim do:
– przedstawicieli sektorów usług radiodyfuzyjnych i mobilnych (w tym osób zajmujących się realizacją programów i imprez specjalnych – PMSE);
– przedstawicieli środowisk akademickich specjalizujących się w odpowiednich dziedzinach;
– obywateli, użytkowników telewizji lub bezprzewodowych usług szerokopasmowych, a także stowarzyszeń użytkowników.

Czas trwania konsultacji: od 12 stycznia do 12 kwietnia 2015 roku.

Szczegółowe informacje w sprawie konsultacji.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

One Comment on “KE z konsultacjami w sprawie wykorzystania pasma UHF”

 1. „pasmo 700 MHz (druga dywidenda cyfrowa, 694-790 MHz) powinno być przeznaczone dla Internetu mobilnego w całej Europie od 2020 roku (+/-dwa lata);”

  Ta a Niemcy już je dali do przetargu pod LTE z datą wprowadzenia 2017/2019.
  Możecie sobie dyskutować sprawa jest już przesądzona.

  Do tego Komisja Unii Europejskiej zaaprobowała w Polsce plan 'dostępu do internetu dla każdego’ i chyba naiwniacy sądzą że będą światłowody po wsiach będą kładzone.
  LTE i tyle a do tego potrzeba pasma a samo 800MHz (które też przecież TV zabrali) nie wystarczy
  http://funduszeue.wp.pl/informacje/polska-cyfrowa-pierwszym-programem-unijnym-na-lata-20142020-zatwierdzonym-przez-komisje-europejska_a40
  „Do 2020 r. każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s”

  Lepiej aby jakoś na sztywno zaklepać do 2030/235 roku to co pozostanie czyli 470-694Mhz bo USA już chrapkę na 600MHz ma i u nich już są rozmowy o dalszym cięciu.

  U nas po zabraniu 700MHz zmieści się jeszcze jeden MUX (nazywajmy go mux-9, bo mux 5 i 6 w paśmie 700MHz przepadają) i trzeba zacząć lobowanie by był FTA a nie żeby go Polsat zajumał na płatny 'crap’tylko po to by blokować rozwój NTC i bronić swojej platformy satelitarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *