Koncert Charles Mingus Group – jazzowa retrospekcja w radiowej Dwójce i online

W piątek 21 maja, w ramach cyklu jazzowych koncertów w Dwójce, zaprezentuje się Charles Mingus Group. Polscy jazzmani przypomną repertuar z ostatnich lat kariery legendarnego amerykańskiego kontrabasisty. Transmisja wydarzenia od godz. 18.00 – na antenie, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Projekt Charles Mingus Group łączy utytułowanych przedstawicieli muzyki jazzowej i improwizowanej (Piotr Damasiewicz, Marek Pospieszalski) z reprezentantami młodego pokolenia instrumentalistów, dla których nie istnieją granice gatunków (Grzegorz Tarwid, Franciszek Pospieszalski, Bartosz Szablowski). Muzycy CMG sięgają po kompozycyjne perełki, które w połowie lat 70. zespół Mingusa zarejestrował na płytach „Changes 1” oraz „Changes 2”. Podczas koncertu w cyklu „Jazz.PL” grupa zaproponuje słuchaczom jazzową retrospekcję – materiał sprzed prawie pół wieku zabrzmi we współczesnej interpretacji.

Liderem Charles Mingus Group jest Franciszek Pospieszalski – kontrabasista pochodzący z muzycznej rodziny. Licencjat duńskiego Rhythmic Music Conservatory i magister Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu. Jest muzykiem i kompozytorem czynnie działającym w wielu międzynarodowych jak i lokalnych zespołach jako sideman, a także lider kilku własnych projektów. W 2017 r. wydał autorski debiut „1st Level” ze swoim zespołem Franciszek Pospieszalski Sextet, a w 2019 r. płytę „Accumulated Thoughts” z własnym trio.

Podczas koncertu organizowanego przez Program 2 Polskiego Radia kwintet Charles Mingus Group zaprezentuje się w składzie: Piotr Damasiewicz – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy, Grzegorz Tarwid – fortepian, Franciszek Pospieszalski – kontrabas, Bartosz Szablowski – perkusja.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *