Koncert Dubioza Kolektiv w Czwórce

W najbliższą sobotę, 9 sierpnia o godzinie 18:00, na ministerialnej scenie radiowej Czwórki wystąpi bośniacki zespół Dubioza Kolektiv.

Grupa Dubioza Kolektiv powstała w 2003 roku. Jej debiutancki album wydany rok później, we współpracy z legendarnym śpiewakiem reggae Benjaminem Zephaniah i przy wsparciu muzyków z formacji Fun-Da-mental, zapowiadał nową jakość na rynku muzycznym. Kolejne albumy Dubiozy ugruntowały tylko pozycję tej bośniackiej formacji.

W 2011 roku ukazała się szósta płyta kolektywu mającego już status kultowego zespołu na Bałkanach i w części Europy. Ich muzyka to nadzwyczajna fuzja stylów: reggae, punku, ska, funku, hip-hopu i folku z dubstepowymi wstawkami w otoczeniu nowoczesnej elektroniki. Ich żywiołowe koncerty na długo zostają w pamięci, a genialne rytmy i charyzmatyczni wokaliści nie pozwalają oderwać uwagi od zespołu.

Dubioza Kolektiv to nie tylko muzyka, ale też osobista historia młodych twórców żyjących pośrodku oblężenia i wojny. Muzyka pozwoliła im przeżyć w czasach, w których nie wiedzieli, czy spotkają się następnego dnia na wspólnej próbie. Genezą powstania formacji była chęć pokazania reszcie świata prawdziwych, pomijanych przez media, problemów bośniackiego społeczeństwa.

Wiele tekstów zespołu obraca się więc wokół tematów pokoju, zrozumienia i tolerancji, skrajnej krytyki nacjonalizmu i niesprawiedliwości. Zespół został nominowany do „Independent Album of the Year 2011”, który został wyróżniony przez BBC i Time Magazine.

Czwórka zaprasza do wysłuchania i oglądania koncertu 9 sierpnia o godzinie 18:00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *