Koncert i rozmowa z Anne-Sophie Mutter w radiowej Dwójce

W niedzielę 15 kwietnia Program 2 Polskiego Radia zaprasza na koncert wybitnej niemieckiej skrzypaczki Anne-Sophie Mutter, która podczas niedawnego 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Występ poprzedzi ekskluzywny wywiad z artystką, który radiowa Dwójka wyemituje w piątek 13 kwietnia.

Anne-Sophie Mutter rozpoczęła edukację muzyczną w klasie fortepianu, ale szybko zmieniła instrument na skrzypce. Od tego momentu zdobywała uznanie wygrywając kolejne konkursy dla młodych muzyków. Przełomowe dla jej kariery okazało się spotkanie z dyrygentem Herbertem von Karajanem, który zaprosił mającą zaledwie 13 lat skrzypaczkę do występów z orkiestrą Filharmoników Berlińskich. Dwa lata później ukazała się jej pierwsza płyta z koncertami skrzypcowymi Mozarta.

Tak zapoczątkowana kariera niemieckiej artystki trwa do dziś. Anne-Sophie Mutter jest bardzo wszechstronną solistką, jednak największe uznanie zyskują jej wykonania muzyki współczesnej. Swoje utwory dedykowali jej tak znakomici kompozytorzy, jak Henri Dutilleux, Witold Lutosławski, sir André Previn, Wolfgang Rihm czy John Williams. Szczególna jest również muzyczna relacja łącząca Anne-Sophie Mutter z Krzysztofem Pendereckim, który napisał dla niej kilka swoich dzieł.

Podczas dwóch koncertów, które odbyły się w Filharmonii Narodowej w Warszawie i Sali NOSPR w Katowicach – w ramach niedawnego 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, niemiecka – artystka zaprezentowała się w repertuarze złożonym z dzieł: Ludwiga van Beethovena (Uwertura Coriolan op. 62; Koncert skrzypcowy D-dur op. 61) i Johannesa Brahmsa (II Symfonia D-dur op. 73). Dyrekcja – Cristian Măcelaru. Emisja na antenie radiowej Dwójki w niedzielę 15 kwietnia w godz. 18.00-20.00. Autorką audycji jest Klaudia Baranowska.

A już w piątek 13 kwietnia w audycji „O wszystkim z kulturą” (godz. 18.00-18.30) spotkanie z Anne-Sophie Mutter. Z artystką porozmawia Krzysztof Dziuba.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *