Koncert z okazji 85. urodzin Jerzego Artysza w Dwójce

Z okazji jubileuszu śpiewaka i pedagoga Jerzego Artysza Program 2 Polskiego Radia w każdą sobotę o godzinie 15:30 zaprasza na spotkanie z artystą i jego wokalnymi interpretacjami. A w najbliższym wydaniu „Wieczoru operowego”, 28 listopada 2015 roku o godzinie 20:30, Dwójka zaprezentuje koncert urodzinowy zorganizowany na cześć Jubilata.

Jerzy Artysz urodził się w 1930 roku. Studiował śpiew pod kierunkiem Marii Halfter w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a następnie kształcił się w Mediolanie u Marii Carbone-Rossini. Debiutował już jako student na łódzkiej scenie operowej, z którą związał się na okres kilku lat, by w 1964 roku zostać solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Współpracował także jako śpiewak i reżyser z Warszawską Operą Kameralną, występował nie tylko w całej Europie, ale także w Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu poświęca się głównie pracy pedagogicznej. W 2011 roku został odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury. Jego dokonania artystyczne przyniosły mu także m.in. Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1980) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1981).

W sobotę, 28 listopada o godzinie 20:30, Dwójka przypomni uroczysty koncert z okazji 85. urodzin Jerzego Artysza, który odbył się 25 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wystąpili m.in. Anna Radziejewska (mezzosopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Kacper Szelążek (alt) i Jarosław Bręk (bas-baryton).

25 listopada Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała specjalną płytę pt. „Jerzy Artysz – baryton / baritone”, która została wręczona Jubilatowi podczas koncertu.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *