„Korespondent” Pawła Pawlikowskiego w TVP Kultura

W związku z Oscarem dla „Idy” Pawła Pawlikowskiego TVP Kultura we wtorek, 24 lutego 2015 roku pokaże jego debiutancki film – „Korespondent”. Oscarowa „Ida” już w październiku w TVP2 HD.

Pawlikowskiego nie trzeba już chyba przedstawiać nikomu. Znany do tej pory polskiej publiczności z filmu „Lato miłości” reżyser znakomitymi osiągnięciami filmowymi może poszczycić się od lat. Pawlikowski to dwukrotny laureat nagrody BAFTA, a w 2001 roku okrzyknięto go nawet „najbardziej obiecującym brytyjskim filmowcem”. Oprócz filmów fabularnych wyreżyserował również wiele dokumentów dla BBC, w tym poruszający obraz wojny domowej na Bałkanach – „Serbski epos”, nagrodzoną przez Europejską Akademią Filmową „Podróż Dostojewskiego” czy „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem” – portret znanego rosyjskiego pisarza.

„Korespondent” to koprodukowany przez Telewizję Polską debiut fabularny Pawlikowskiego z 1998 roku. Bohaterem filmu jest Wadik Czermyszow (Siergiej Bodrow jr.), młody moskwianin, który nie potrafi odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. Jego ojciec jest zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, a matka wyszła ponownie za mąż. Wadik spędza czas wałęsając się po ulicach Moskwy z kamerą w ręku, licząc na to, że nakręci materiał, którym zainteresuje się któraś z zachodnich stacji telewizyjnych. Pewnego dnia poznaje piękną Angielkę Helen. Jednak dzielące ich różnice kulturowe, ekonomiczne i obyczajowe okażą się zbyt duże by mogli stworzyć związek.

W rolę Wadika Czermyszowa wcielił się Siergiej Bodrow jr. Niestety, ten utalentowany aktor, reżyser i prezenter telewizyjny zaginął w tragicznych okolicznościach na planie swego kolejnego filmu. Miał wówczas 31 lat i wielką karierę przed sobą. Zadebiutował na planie nominowanego do Oscara filmu swego słynnego ojca Siergieja Władimirowicza Bodrowa – „Jeniec Kaukazu”. Największą sławę przyniosły aktorowi kryminały „Brat” i „Brat 2”.

Oscarową „Idę” pokaże zaś już w październiku br. TVP2 HD w najlepszym czasie antenowym.

Planowaną wcześniej emisję spektaklu z cyklu „Metropolitan Opera w Nowym Jorku przedstawia: Manon”, TVP Kultura pokaże w późniejszym terminie.

„Korespondent”

Emisja: wtorek, 24 lutego, godzina 20:30

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *