KRRiT ukarała TVN za „Rozmowy w toku”

27 marca 2013 roku Jan Dworak, Przewodniczący KRRiT podjął decyzję o ukaraniu spółki TVN S.A., nadawcy programu z cyklu „Rozmowy w toku” za naruszenie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji oraz Rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nadawca naruszył przepisy ustawy o radiofonii i telewizji oraz Rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich oraz audycji lub innych przekazów przeznaczonych dla danej kategorii wiekowej małoletnich, stosowania wzorów symboli graficznych i formuł zapowiedzi w zakresie niewłaściwej kwalifikacji wiekowej audycji (od 12 lat) i nieodpowiedniej pory emisji, a także rozpowszechniania treści wulgarnych i drastycznych opisów skrajnie nietypowych zachowań. Na nadawcę programu została nałożona kara w wysokości 250 tys. zł.

Jak podkreślono w decyzji analiza dokonana przez KRRiT uwzględniła zarzuty podniesione w skargach widzów na audycje z cyklu „Rozmowy w toku” w dniu 30 marca 2012 roku, o godzinie 15:55 na audycję pt. „Po co talent, po co szkoła – ja pozować będę goła!”, w dniu 6 kwietnia 2012 roku, o godzinie 15:55 na audycję pt. „Jak imprezuje ćpunka z gimnazjum?”, w dniu 16 maja 2012 roku, o godzinie 15:55 na audycję pt. „Na randkach spotykam samych zboczeńców!”, w dniu 17 lipca 2012 roku, o godzinie 16:30 na audycję pt. „Popatrz na mnie! Widzisz przed sobą pustaka?”.

Wymierzając karę Przewodniczący KRRiT uwzględnił przesłanki ustawowe określone w art. 53 ust. 1 w związku z art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji tzn. możliwości finansowe nadawcy, zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz dotychczasową działalność.

Nadawcy przysługuje prawo do odwołania się od niniejszej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Gospodarczego za pośrednictwem Przewodniczącego KRRiT w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.

Decyzja KRRiT w sprawie ukarania TVN (.pdf)

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *