Kryminalna jesień w FilmBox

Polska premiera tureckiej kryminalnej telenoweli „Ezel”, intrygujący „Jekyll&Hyde”, a także „Sherlock”, największy chyba serialowy hit ostatnich lat – takie między innymi atrakcje czekają tej jesieni widzów FilmBox.

„Hrabia Monte Christo” we współczesnym Stambule i w formule łączącej serial sensacyjny z telenowelą? Dlaczego nie! Pokazywany po raz pierwszy w Polsce „Ezel” pozwala zrozumieć źródło popularności tureckich telenowel. To historia tytułowego playboya, który niczym Monte Christo ucieka z niezasłużonego więzienia, zmienia tożsamość i zaczyna mścić się na dawnych przyjaciołach, po drodze odkrywając prawdę o swojej przeszłości. Choć sporo tu elementów klasycznej telenoweli, nie będą zawiedzeni także fani kina sensacyjnego czy kryminałów, a opowieść umiejętnie przeplata współczesną akcję ze wspomnieniami bohaterów. „Ezela” warto zobaczyć już choćby po to, by docenić świetną – i jedną z ostatnich – ról nieodżałowanej gwiazdy europejskiego kina, Tuncela Kurtiza. W Turcji serial zdobył wielką popularność i trafił potem do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Pora, by losy tajemniczego mściciela poznali polscy widzowie.

Podczas gdy widzowie na całym świecie niecierpliwie oczekują na premierę najnowszego sezonu „Sherlocka”, FilmBox w październiku przypomni w całości trzy dotychczasowe. Najsłynniejszy literacki detektyw jako uzależniony od nikotynowych plastrów socjopata, rozwiązujący kryminalne zagadki we współczesnym Londynie – ten pomysł BBC okazał się strzałem w dziesiątkę. „Sherlock” stał się jednym z największych serialowych hitów, a Benedict Cumberbatch, odtwórca roli Sherlocka, światową gwiazdą. Twórcy serialu unowocześnili nieco pierwowzór, ale zrobili to z wielkim szacunkiem dla dzieła Sir Conana Doyle’a. Sherlock korzystający z komórki, aby znaleźć mordercę, internetowe loginy jako klucz do zbrodni – wszystko to doskonale mieści się w duchu oryginalnych powieści i opowiadań.

Miłośnicy brytyjskich kryminalnych klimatów nie zdążą jeszcze zatęsknić za Sherlockiem, gdy w listopadzie FilmBox zaprezentuje kolejną serialową premierę. Trochę superbohaterskich smaczków, nieco klasycznej fantastyki, szpiegowskie wątki w stylu wczesnego Bonda – czyli zeszłoroczna produkcja ITV „Jekyll & Hyde”, inspirowana słynną nowelą Roberta Louisa Stevensona. Twórcy przenieśli akcję w lata 30. XX wieku i uczynili jej bohaterem Roberta Jekylla (Tom Bateman), wnuka bohatera tamtej opowieści, londyńskiego lekarza i naukowca Henry’ego Jekylla. Robert mieszka ze swoją przybraną rodziną na Cejlonie i pracuje jako lekarz. Wkrótce po tym, gdy ujawniły się jego niezwykłe zdolności, Robert otrzymuje z londyńskiej kancelarii telegram informujący o odziedziczeniu spadku. Ale młodym Jekyllem interesuje się także złowroga organizacja Tenebrae, skupiająca mutantów marzących o władzy nad światem. Jekyll musi odkryć zagadkę dziadka, uniknąć intryg Tenebrae i nauczyć się kontrolować swój niesamowity i przerażający dar. A do tego w jego życiu pojawia się jeszcze fascynująca, niezależna kobieta z półświatka…

To nie jedyny smakołyk dla fanów kryminałów. Oprócz premiery kolejnych sezonów klasycznego „Poirota” z Davidem Suchetem będą także mogli poznać nową bohaterkę. Samantha Kinsey, czyli tytułowa „Tajemnicza kobieta”, to zakochana w kryminałach właścicielka księgarni, która co i rusz musi rozwiązywać zagadki prawdziwych zbrodni.

„Ezel”

Emisja: poniedziałek-piątek, od 19 września, godzina 17:45

„Sherlock”

Emisja: poniedziałek-piątek, od 19 października, godzina 20:00

„Jekyll&Hyde”

Emisja: wtorek, od 1 listopada, godzina 20:00

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *