Kulisy brytyjskiego dworu w TVP2 HD

O „Szefowej” (Królowej Elżbiecie II), jej rodzinie oraz zwyczajach panujących na dworze, opowiadają pracownicy pałacu Buckingham. Kanadyjski dokument „W służbie rodziny królewskiej. Za kulisami firmy”, będzie można obejrzeć w TVP2 HD we wtorek, 9 czerwca 2015 roku.

Buckingham to jedyne w swoim rodzaju miejsce pracy, z wyjątkową szefową i w równie wyjątkowym zawodzie: królewskiego służącego. W pałacach angielskiej rodziny królewskiej zatrudnia się ponad 1200 pracowników. Nierzadko mają oni wgląd w najskrytsze sekrety swoich pracodawców. Widzą rzeczy, które niekoniecznie powinni widzieć i muszą zachować pełną dyskrecję. Ich zarobki są skromne, godziny pracy długie, a kontakty z monarchami pełne niespodzianek, niekoniecznie przyjemnych. Paul Burrell, były kamerdyner, mówi o tym krótko: „Musisz to przełknąć. Jesteś przecież ponad to i dlatego nie narzekasz”. Mężczyzna jest dziś właścicielem kwiaciarni niedaleko granicy z Walią, ale wcześniej przepracował 21 lat w służbie rodziny królewskiej.

Paul Burell widział niejedno, najpierw jako osobisty lokaj Elżbiety II, a potem kamerdyner księżnej Walii. Należał do wąskiego kręgu ludzi mających styczność z królową. Przez lata służby nauczył się odczytywania mowy ciała, wychwytywania nastrojów. Dziś mówi, że złota reguła dobrego służącego to zgadywać, czego chlebodawca pragnie, zanim to wyrazi. Jak wielu pracowników dworu, Burell pochodzi z nizin społecznych. Wychował się w małej górniczej miejscowości Grassmoor, a jego ojciec był kierowcą.

Lokajem został gdy miał zaledwie 18 lat. Dziś przyznaje: „To nie było łatwe dla kogoś, kto pochodził ze skromnego szeregowca na północy Anglii, przenieść się nagle do Pałacu Buckingham. Byłem kłębkiem nerwów. Pamiętam, jak kładłem się spać pierwszego dnia w Pałacu. Pokój był skromny, wiktoriańskie łóżko, szafa i umywalka w rogu, ale za to miałem z niego niewiarygodny widok na ulicę The Mall, pomnik królowej Wiktorii i budynek Admiralty Arch. Leżałem w łóżku i szczypałem się, patrząc na mój nowy starannie wyprasowany uniform: czy to jest rzeczywistość, czy to naprawdę moje życie? Co teraz ze mną będzie?”

„W służbie rodziny królewskiej. Za kulisami firmy”

Emisja: wtorek, 9 czerwca, godzina 22:50

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *