W środę 6 września na antenie Programu 2 Polskiego Radia premiera powieści Stanisława Lema “Szpital przemienienia”. Dzieło jednego z najwybitniejszych pisarzy będzie czytane przez Mariusza Benoita co tydzień, w środy o godzinie 19:00 w audycji “Książka do słuchania”.

“Szpital Przemienienia” to powieść, którą 27-letni Stanisław Lem ukończył w 1948 roku i która rozpoczęła jego drogę pisarską. Inna od pozostałych, ponieważ osadzona we współczesnej scenerii położonego na uboczu w górach szpitala psychiatrycznego, w którym na początku II wojny światowej pracę dostaje młody lekarz. Miejsce akcji jest swoistym mikrokosmosem, ze skomplikowanymi relacjami społecznymi, problemami egzystencjalnymi i etycznymi. Stawia bohatera wobec fundamentalnych pytań o naturę ludzką, użyteczność człowieka czy o istotę literatury.

“Szpital Przemienienia” ukazał się dopiero w 1955 roku jako pierwsza część trylogii “Czas nieutracony”. Pierwotnie Stanisław Lem planował tę książkę jako samodzielną powieść. Pozostałe dwa tomy: “Wśród umarłych” i “Powrót” powstały na skutek nacisków cenzury, oczekującej podjęcia wątków partyjno-komunistycznych i po roku 1965 nie były już wznawiane w formie książkowej (jedynie we fragmentach i innych publikacjach).

Radiowa Dwójka zaprasza do wysłuchania debiutanckiej powieści Stanisława Lema w interpretacji Mariusza Banoit w audycji “Książka do słuchania” od najbliższej środy 6 września, codziennie o godzinie 19:00.

Źródło: Polskie Radio