Wratislavia Cantans na antenie radiowej Dwójki

7 września w stolicy Dolnego Śląska rozpocznie się 52. Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans. Program 2 Polskiego Radia, patron medialny imprezy, zaprasza na transmisje najważniejszych wydarzeń, w tym uroczystego koncertu otwarcia.

W dniach 7-17 września artyści i melomani spotykają się na Wratislavia Cantans – jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w Polsce i najważniejszym festiwalu muzyki klasycznej w Europie Środkowej. Jego twórcą był wybitny polski dyrygent Andrzej Markowski, który jako dyrektor Filharmonii Wrocławskiej zainicjował w 1966 festiwal oratoryjno-kantatowy prezentujący muzykę od średniowiecza, poprzez barok, aż po lata współczesne. Koncerty odbywały się wówczas w zabytkowych kościołach i muzeach Wrocławia.

Dziś najwybitniejsi artyści, przyjeżdżający do Wrocławia przygotowywać koncerty z zespołami Narodowego Forum Muzyki (NFM) – organizatora festiwalu, mają do dyspozycji salę koncertową na światowym poziomie. Wratislavia Cantans od 1978 roku należy do European Festivals Association. Każdego roku ponad trzydzieści tysięcy osób słucha koncertów festiwalu w radiu publicznym dzięki transmisjom Programu Drugiego Polskiego Radia, w tym wydarzeń nadawanych w całej Europie w ramach European Broadcasting Union (EBU).

Wiele wskazuje na to, że zainteresowanie 52. Wratislavia Cantans będzie co najmniej porównywalne, przede wszystkim za sprawą ambitnego programu oraz gwiazd wielkiego formatu, które pozyskał dyrektor artystyczny festiwalu, włoski Maestro Giovanni Antonini.

Krytycy muzyczni wskazują głównie na wybitnego brytyjskiego dyrygenta, Sir Johna Eliota Gardinera i na tak znakomite zespoły muzyki dawnej jak English Baroque Soloists, Il Giardino Armonico, Accademia Bizantina, Le Concert Spirituel i La Fenice. Zwracają też uwagę, że w 2017 roku na festiwalu królować będzie opera – gatunek szczególnie ceniony przez Antoniniego. Zaprezentowane zostaną aż dwa dzieła operowe. Pierwsze z nich to „Powrót Ulissesa” Claudia Monteverdiego (w 450. rocznicę urodzin mistrza z Cremony), który podczas inauguracji poprowadzi Sir John Eliot Gardiner ze swoją orkiestrą (English Baroque Soloists) i chórem (Monteverdi Choir). Drugą, czyli „Łaskawość Tytusa” Wolfganga Amadeusza Mozarta, będzie można podziwiać we wnętrzach Opery Wrocławskiej – pod dyrekcją Teodora Currentzisa z udziałem solistów, orkiestry i chóru MusicAeterna. Jak podkreślają krytycy, nie jest przypadkiem, że motto tegorocznej 52. edycji brzmi „Recitar cantando” (tekst śpiewany) i nawiązuje do początku XVII wieku, gdy rodziła się opera, a działała m.in. Camerata Florencka czy Claudio Monteverdi, uważany za ojca tego gatunku.

Przewiduje się, że dużym zaskoczeniem dla bywalców Wratislavia Cantans będzie przygotowywana przez Pawła Pasiniego i Andrzeja Kosendiaka inscenizacja inspirowanych „Dziadami” Mickiewicza „Widm” Stanisława Moniuszki. Jako wydarzenie zapowiadany jest też występ Ottavio Dantone i jego Accademii Bizantina, którzy przedstawią „Kunst der Fuge” Jana Sebastiana Bacha. Słynne wielogłosowe arcydzieło Monteverdiego „Vespro della Beata Vergine” („Nieszpory Najświętszej Maryi Panny”) wykona formacja La Fenice pod kierunkiem Jeana Tubery’ego . Giovanni Antonini i jego grupa Il Giardino Armonico przedstawią z kolei ciekawy program „La morte della ragione” („Śmierć rozumu”), w którym zaprezentują utwory m.in. Gesualdo da Venosy i Tarquinio Meruli. Z kolei francuska grupa Le Concert Spirituel powraca do Wrocławia z dziełami sakralnymi włoskiej polifonii reprezentowanej przez utwory Palestriny, Frescobaldiego i Monteverdiego.

Radiowa Dwójka przeprowadzi z Wrocławia transmisję pięciu festiwalowych koncertów, w tym uroczystej inauguracji – w czwartek 7 września o godzinie 19:00. W programie koncertu znalazła się perła barokowej muzyki wokalno-instrumentalnej – „Il ritorno d’Ulisse in patria” autorstwa jednego z ojców opery – Claudia Monteverdiego. Wystąpią doskonali soliści, którym będą towarzyszyć wyjątkowe zespoły założone przez samego sir Gardinera – Monteverdi Choir (uznawany za jeden z najlepszych chórów na świecie) i English Baroque Soloists.

W piątek 8 września o godzinie 19:00 Dwójka wyemituje jeden z najbardziej atrakcyjnych festiwalowych koncertów. Będzie to występ wybitnych włoskich muzyków: klawesynisty i dyrygenta, Ottavia Dantone oraz jego zespołu, Accademia Bizantina. W tym wykonaniu zabrzmi słynne dzieło Jana Sebastiana Bacha „Kunst der Fuge” BWV 1080 („Sztuka Fugi”).

Ponadto Program 2 Polskiego Radia zaprasza na: inscenizację „Widm” Stanisława Moniuszki z udziałem solistów, Chóru NFM oraz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka (12 września), koncert berlińskiego zespołu Vocalconsort pod dyrekcją Daniela Reussa na 500-lecie reformacji (13 września) oraz wieczór pt. „Stabat Mater” w wykonaniu solistów oraz zespołu Il Suonar Parlante (14 września).

52. Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans zakończy się w niedzielę 17 września.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *