Letnia odsłona cyklu „Jazz.PL” w radiowej Dwójce i online – premierowy koncert „Janusz Muniak Recomposed”

W letniej odsłonie cyklu „Jazz.PL” radiowa Dwójka zaprasza – w najbliższy piątek, 15 lipca – na koncert pt. Janusz Muniak Recomposed. Po raz pierwszy na jednej scenie zagra – stworzony specjalnie z myślą o tym wieczorze – kwartet: Kuba Płużek, Tomasz Grzegorski, Adam „Szabas” Kowalewski i Kazimierz Jonkisz. Zespół złożony z przedstawicieli trzech pokoleń polskich jazzmanów odda muzyczny hołd Januszowi Muniakowi. Początek koncertu o godz. 18.00. Transmisja na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki.

W piątek, 15 lipca, w radiowym Studiu S-3 wybrzmi repertuar złożony z kompozycji Janusza Muniaka (ur. 1941/zm. 2016) oraz standardów jazzowych, do których ten legendarny saksofonista uwielbiał powracać. – Janusz Muniak był postacią bezcenną i powie to każdy, kto z nim rozmawiał; każdy kto spędził z nim trochę czasu – mówi Kuba Płużek. – Do „Klubu u Muniaka” chodziłem regularnie od gimnazjum, byłem tam w każdy piątek i sobotę. Jeśli tylko mogłem, to siedziałem blisko niego – żeby słuchać, co mówił. Pierwszy raz udało mi się zagrać z Muniakiem w 2007 roku – pamiętam, że był to piątek 13. – dodaje pianista.

Kuba Płużek stworzył nowy kwartet z artystów związanych z Januszem Muniakiem. Wśród nich są Tomek Grzegorski i Adam Kowalewski, którzy odebrali od Muniaka mistrzowskie lekcje jazzu. Grali z nim długo, dużo przebywali w jego klubie. – Janusz wtedy rządził na scenie żelazną ręką, był wymagający jeśli chodzi o trzymanie tempa i barwę brzmienia – opowiadał w radiowej Dwójce pianista, który od lat marzył o tym, by zagrać z Kazimierzem Jonkiszem – nestorem polskiego jazzu. – Nie miałem jednak śmiałości, żeby go zaprosić. Dopiero teraz, dzięki projektowi radiowej Dwójki, nadarzyła się świetna okazja! – dodaje pomysłodawca muzycznego hołdu dla Muniaka.

Podczas muzycznego wieczoru z cyklu „Jazz.PL” w projekcie „Janusz Muniak Recomposed” zaprezentują się: Kuba Płużek – fortepian; Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy; Adam Kowalewski – kontrabas; Kazimierz Jonkisz – perkusja. Koncert poprowadzi Roch Siciński – jeden z kuratorów jazzowego cyklu radiowej Dwójki.

Tego samego dnia, w audycji „Dwudźwięki na 85 obrotów”, Piotr Metz przypomni nagrania Kwartetu Janusza Muniaka z Donem Cherrym na Jazz Jamboree w 1980 roku oraz występ w ramach Festiwalu Jazztage w Leverkusen w 2007 roku. Początek o godz. 15.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *