Letnia trasa Dwójki

TVP2/HD jest stacją, która w okresie letnim pozostaje aktywna. Ambicją Dwójki jest być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, ważnego, godnego uwagi. Tegoroczne lato z TVP2/HD to znakomite koncerty, najważniejsze festiwale oraz popularne kabaretony. TVP2/HD w okresie od lipca do sierpnia przygotowała dla swoich widzów obszerną ofertę z najważniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.

To właśnie latem odbywa się w Polsce najwięcej imprez muzycznych, rozrywkowych, filmowych i festiwali teatralnych. Żadna inna telewizja w Polsce nie pokaże, nie zrelacjonuje i nie zarejestruje tylu wydarzeń, ile Program Drugi Telewizji Polskiej. Dwójka tradycyjnie już gościć będzie w Mrągowie na Mazurskiej Nocy Kabaretowej, na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie czy na festiwalu reggae w Ostródzie… Przedstawiamy zestawienie najważniejszych wydarzeń, którym podczas tegorocznych wydarzeń towarzyszyć będzie TVP2/HD…

Kabaretowo…

W sobotę, 22 czerwca, TVP2/HD pokaże na żywo 4. edycję „Sabatu Czarownic”, estradowego widowiska odbywającego się na scenie kieleckiego amfiteatru „Kadzielnia”. Przygotowany z rozmachem spektakl wypełniony jest efektami specjalnymi i multimedialną scenografią, zainspirowaną sztuką tatuażu. Tegoroczny koncert nawiązywać będzie do tematyki i symboliki magicznych obrzędów, ludowych baśni, podań i zjawisk nadprzyrodzonych. Wśród wykonawców: Budka Suflera, Perfect, Róże Europy, Dżem, Lombard, Enej, Sylwia Grzeszczak oraz Rafał Brzozowski. Oraz, jak zawsze oryginalny, Kabaret Skeczów Męczących.

Już 6 lipca TVP2/HD transmitować będzie szczecińskie „Wczasy z kabaretem”. Tegoroczna edycja to spojrzenie na zwyczaje urlopowe naszych rodaków z perspektywy czasu. Współczesność to oczywiście „All inclusive”. Lata 80. Kojarzą się z wyborami „Miss turnusu”. Z kolei letniskowy piknik to podróż do epoki naszych dziadków. Gospodarzami wieczoru będą niezawodni Robert Górski i Marcin Wójcik. Na scenie zobaczymy ponadto: Kabaret Moralnego Niepokoju, Ani Mru Mru, Limo, Łowców.B, Grupę MoCarta, Ciach, Chyba oraz gościnnie Zbigniewa Zamachowskiego i Andrzeja Dąbrowskiego. Oprawę muzyczną przygotuje zespół The Jobers.

Telewizyjnej Dwójki nie może zabraknąć także na Mazurskiej Nocy Kabaretowej w Mrągowie. W sobotę 13 lipca rozpocznie się XV edycja tego jednego z najpopularniejszych kabaretonów w kraju. W tym roku publiczność mrągowskiego amfiteatru i widzów TVP2/HD, w dobry nastrój wprowadzą: Artur Andrus, Marcin Daniec, i Mariusz Kałamaga oraz ich goście: Smile, Kabaret pod Wyrwigroszem, Łowcy.B, Nowaki, Kabaret Skeczów Męczących, Elita, a także laureaci 29. PAKI.

Kabaretowe emocje powrócą już 27 lipca. Tego dnia widzowie TVP2/HD bawić się będą na kolejnej, cyklicznej imprezie, czyli XIX Festiwalu Kabaretu Koszalin 2013, któremu towarzyszyć będzie hasło – „Port Lotniczy Koszalin”. Będzie tu można spotkać polityków wyjeżdżających na wakacje, biznesmenów szukających ropy naftowej czy obcokrajowców pragnących za bezcen kupić linie lotnicze. Do Koszalina, przelotem, postanowili w tym roku zajrzeć: Paranienormalni, Jurki, Rak, Kabaret Młodych Panów, Formacja Chatelet, Czesuaf, Smile, Kabaret Skeczów Męczących oraz Koń Polski w roli gospodarza.

W kolejnym wakacyjnym miesiącu, w dniach 3 i 10 sierpnia na antenie TVP2/HD pojawi się kolejna porcja dobrego żartu i satyry, tym razem prosto z Podzamcza Chęcińskiego. W lipcu odbędą się tam „Kabaretowe wakacje z duchami”, podczas których ma dojść do konfrontacji duchów współczesności z duchami rycerskimi oraz szlacheckimi. Tym samym zainaugurowany zostanie I Nadzwyczajny Kongres Duchów Polskich, na którym stawią się: Kabaret pod Wyrwigroszem, Kabaret Smile, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Nowaki, Artur Andrus oraz Jerzy Kryszak.

Festiwalowo…

Dwójka tradycyjnie już towarzyszyć będzie krakowskiemu Festiwalowi Kultury Żydowskiej. W niedzielę, 7 lipca TVP2/HD wyemituje też finałowy koncert „Shalom na Szerokiej”. W tym roku wezmą w nim udział artyści wybrani spośród muzyków koncertujących wcześniej w Synagodze Tempel, a także – zgodnie z kilkuletnią już tradycją – zespoły specjalnie na ten koncert zaproszone. Usłyszymy m.in. 10-osobowy band złożony z genialnych muzyków nowojorskiej awangardowej Zion 80, jeden z najpopularniejszych obecnie zespołów rockowych w Izraelu – Boom Pam i Kutiman oraz odwołujący się do tradycyjnej muzyki żydowskiej 11-osobowy zespół Diwan Saz.

Również jazz od zawsze miał swoje zasłużone miejsce na antenie TVP2/HD. Kolejną okazją, by gościć najwybitniejszych muzyków jazowych w Dwójce, będzie festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2013. W niedzielę, 21 lipca, widzowie TVP2/HD obejrzą retransmisję koncertu zarejestrowanego kilka dni wcześniej w Sali Kongresowej. W trakcie koncertu kilka różnych składów muzycznych zaprezentuje najbardziej znane projekty Johna Zorna w nowych, specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach. Z okazji 60. urodzin John Zorn, amerykański kompozytor oraz multiinstrumentalista, poprosił swoich ulubionych autorów o napisanie słów do wybranych melodii z jego kompozytorskiego katalogu… Na scenie pojawią się formacje: Song Project, Iluminations, The Holy Visions, The Alchemist, Templars-in Sacred Blood i wreszcie The Dreamers i Electric Masada. Razem z jubilatem zagrają: wokalista legendarnej grupy Faith No More Mike Patton, a także Marc Ribot, John Medeski, Trevor Dunn, Kenny Wollesen, Cyro Baptista, Joey Baron, Ikue Mori oraz Jamie Saft.

TVP2/HD od 1997 roku towarzyszy też Międzynarodowemu Festiwalowi Piosenki i Kultury Romów, pozostającemu jedną z największych imprez romskich w Europie i na świecie. Tegoroczna, XVII odsłona festiwalu ponownie odbędzie w Ciechocinku. Pomysłodawcą i jednocześnie organizatorem Festiwalu Romów jest Don Vasyl Szmidt – najpopularniejszy Rom w Polsce, kompozytor, autor tekstów, piosenkarz, założyciel zespołu Czarne Perły, solista zespołów Terno i Roma, obecnie lider grupy Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni. Don Vasyl jest również autorem tomiku wierszy „Pasażerowie niebieskiego taboru”. W sobotę 20 lipca Dwójka pokaże finałowy koncert festiwalu.

Tego samego dnia zakończy się, trwający od 24 czerwca, Malta Festival Poznań 2013. Twórcy festiwalu od 20 lat łączą wielkie koncerty światowych gwiazd z eksperymentalnymi spektaklami, kameralnymi projektami w przestrzeni miejskiej, całodobowym życiem festiwalowym oraz dyskusjami z udziałem m.in. socjologów i literaturoznawców. Festiwal jest obecnie tyglem tradycji, tematów i form. W tym roku wśród muzyków, którzy przyjadą do Poznania będą: przedstawiciel muzyki elektronicznej, legendarny niemiecki zespół KRAFTWERK, Thom Yorke z kultowej grupy Radiohead oraz sam Flea z Red Hot Chili Peppers, a także amerykańska piosenkarka Cat Power. TVP2/HD w Poznaniu oczywiście będzie, by zrelacjonować festiwalowe wydarzenia.

TVP2/HD od lat patronuje też Festiwalowi Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. W niedzielę, 28 lipca, Dwójka wyemituje, zarejestrowany dzień wcześniej, inauguracyjny koncert Tomasza Stańki z kompozycjami pochodzącymi z jego najnowszej płyty poświęconej twórczości Wisławy Szymborskiej. Album „Wisława” został nagrany w słynnym kompleksie Avatar Studios w Nowym Jorku wraz z nowo powołanym przez jazzmana zespołem muzyków. W składzie zespołu Tomasz Stańko New York Quartet znaleźli się: David Virellese (fortepian), Thomas Morgan (kontrabas) oraz Gerald Cleaver (perkusja).

Kolejną filmową imprezą relacjonowaną przez TVP2/HD jest Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2013. Jedną z gwiazd, które pojawią się w tym roku w Poznaniu, będzie Yoko Ono. Artystka odbierze Transatlantyk Glocal Hero Award. Nagroda jest wyrazem uznania dla działań Yoko Ono na rzecz światowego pokoju i jej zaangażowania w sprawy społeczne. Wydarzenie to wpisuje się też w obchody jubileuszu jej 80. urodzin. Do stolicy Wielkopolski Ono przyjedzie razem z Thurstonem Moore’m, kultowym amerykańskim gitarzystą i wokalistą zespołu Sonic Youth. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 2-9 sierpnia.

Dwójka zawita także do Katowic podczas odbywającego się tam, w dniach 2-4 sierpnia, Off Festivalu. W tegorocznej imprezie, wymyślonej i prowadzonej przez byłego wokalistę grupy Myslovitz, Artura Rojka, na scenie pojawią się między innymi: pochodzący z Oakland Luis Vasquez z projektem The Soft Moon, trójmiejskie formacje 1926 i Trupa Trupa, pochodzący z Wołowa na Dolnym Śląsku Piotr Jan Brzeziński z projektem Peter J. Birch & The River Boat Band. Poza tym Ampacity, była grupa Moja Adrenalina, a dziś Semantik Punk oraz warszawskie trio Teenageres.

Pierwsze trzy dni sierpnia to również Festiwal Przystanek Woodstock i jego dziewiętnasta już edycja. Odbywające się w Kostrzyniu nad Odrą święto muzyki organizowane jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tym festiwalem dziękuje wszystkim wolontariuszom i ludziom wspierającym jej styczniowe, finałowe działania. Na każdym Przystanku Woodstock występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i ze świata. W tym roku będą to między innymi: Kamil Bednarek, Big Cyc, amerykańska grupa Ugly Kid Joe, Anthrax, Maria Peszek, Emir Kusturica, Hunter czy Kaiser Chiefs oraz wielu innych. Nie zabraknie również kamer Dwójki.

Ekipa TVP2/HD obecna będzie również na Ostróda Reggae Festival, imprezie odbywającej się w dniach 9-11 sierpnia. To już trzynasta edycja festiwalu stawiającego na artystów spoza tzw. mainstreamu, propagującej nowe zjawiska w muzyce reggae. W tym roku koncerty odbywać się będą na trzech scenach (Red, Green, Yellow). Stałym elementem festiwalu jest Konkurs Młodych Polskich Zespołów Reggae pod nazwą „Czwórka Reggae Contest”. Na festiwalu od lat goszczą najlepsze zespoły, prezentujące mieszankę reggae, raggamuffin, dub i dancehall. W ciągu dwóch sierpniowych dni w Ostródzie wystąpi na żywo 27 zespołów. W tym wykonawca, bez którego historia reggae nie byłaby tym, czym jest obecnie. Pochodzący z Jamajki U-ROY określany jest „ojcem chrzestnym hip-hopu”, a jego dorobek sięga początku lat 60. Pierwszy polski koncert żywej ikony muzyki korzeni, Dwójka pokaże na żywo, w sobotę 10 sierpnia.

Tymczasem w dniach 10-17 sierpnia odbędzie się 47. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. W czwartek, 15 sierpnia TVP2/HD retransmitować będzie koncert pod nazwą „Bitwa tenorów”. Natomiast w niedzielę 18 sierpnia Dwójka wyemituje występ hiszpańskiego tenora, Placido Domingo.

TVP2/HD nie zabraknie również na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. W sobotę 17 sierpnia widzowie Dwójki będą mieli okazję obejrzeć koncert, podczas którego pojawią się goście z Rosji oraz polscy wykonawcy. Uczestnicy powalczą o główną nagrodę festiwalu, Złotego Samowara 2013. W ubiegłym roku Złoty Samowar trafił do zespołu Volver, drugie miejsce zajął Rafał Brzozowski.

Koncertowo…

Letnią tradycją TVP2/HD stały się też popularne koncerty odbywające się pod hasłem „Lato Zet i Dwójki”. W tym roku na trasie wakacyjnej imprezy znajdą się między innymi Słubice oraz Frankfurt. Koncertowe pożegnanie lata, jak co roku, odbędzie się w Uniejowie. Kamery TVP2/HD będą na miejscu. Już dziś potwierdzone są koncerty w Słubicach, 14 lipca i finałowy 25 sierpnia, oczywiście w Uniejowie.

Dwójka pojawi się również na koncercie zespołu Yugopolis oraz chorwackiej grupy Parni Valjak. Koncert zorganizowany został z okazji przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej. Na scenie, obok gości z Bałkanów, pojawią się m.in.: Paweł Kukiz, Krzysztof Kiljański, Olaf Deriglasoff, Dorota Miśkiewicz, Maciej Maleńczuk oraz Marek Piekarczyk. Emisja na antenie TVP2/HD, w niedzielę 14 lipca.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *