Machulski i Warlikowski otworzą nowy sezon Teatru Telewizji

W TVP1 HD premiery „Branczu” w reżyserii Juliusza Machulskiego, „Scen niemalże małżeńskich Stefanii Grodzieńskiej” w reżyserii Grażyny Barszczewskiej, „Rewizora” w reżyserii Jerzego Stuhra; w TVP2 HD reaktywacja Studia Teatralnego Dwójki i premiera „(A)pollonii” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, a w TVP Kultura jubileusze 50-lecia pracy Anny Seniuk, Janusza Gajosa i Jana Nowickiego – tak zapowiada się nowy sezon teatralny w Telewizji Polskiej.

Mamy nadzieję, że rozpoczynający się sezon Teatru Telewizji pokaże przede wszystkim bogactwo i różnorodność jego oferty na antenach Telewizji Polskiej – zapowiada Wojciech Majcherek, kierownik Redakcji Teatru Telewizji i przewodniczący Kolegium Teatralnego TVP. – W poniedziałkowym teatrze w TVP1 w każdym miesiącu zaplanowana jest premiera i każda z nich zapowiada się atrakcyjnie. Wydarzeniem będzie reaktywacja po ośmiu latach przerwy Studia Teatralnego Dwójki, tym bardziej, że z pewnością ambicją dyrekcji TVP2 będzie nawiązanie do najlepszych tradycji pasma, zaś widzom Studio da szansę dodatkowego kontaktu ze sztuką teatru w telewizji. TVP Kultura będzie jak zwykle korzystać ze wspaniałego archiwum i przypomni wielkie spektakle wybitnych aktorów: Anny Seniuk, Janusza Gajosa i Jana Nowickiego, obchodzących jubileusze pracy. Liczymy też, że uda się w TVP Kultura zaprezentować najciekawsze przedstawienia polskiego teatru współczesnego. Nie zapominamy także o edukacji młodego pokolenia, dla którego kontynuujemy m.in. projekt Internetowego Teatru TVP dla szkół, który cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Teatr Telewizji zawsze w TVP1 HD

Jesienią TVP1 HD jak zwykle zaprasza do Teatru Telewizji w poniedziałki o godzinie 20:25. Pierwszą premierę widzowie zobaczą 8 września. W komedii obyczajowej swojego autorstwa pt. „Brancz” Juliusz Machulski celnie portretuje współczesną polską rodzinę określaną mianem „patchworkowej”. Podczas spotkania w hotelowej restauracji z okazji wielkanocnego brunchu dochodzi do zderzenia tradycyjnych wartości i postaw, tradycyjnego i nowoczesnego światopoglądu. Każdy z bohaterów ma inną wizję rodzinnego szczęścia, a nawet inną wizję serwowanej kuchni; dla jednych spełnieniem są ostrygi i sushi, dla drugich klopsiki… Czy zwycięży tradycyjne myślenie o rodzinnym obiedzie, czy nowy model rodzinnego świętowania przy hotelowym branczu? W obsadzie: Stanisława Celińska, Anna Seniuk, Gabriela Muskała, Andrzej Zieliński, Cezary Pazura, Alicja Juszkiewicz, Dawid Ogrodnik, Olga Bołądź.

6 października TVP1 HD zaprezentuje „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” w reżyserii Grażyny Barszczewskiej. To widowisko teatralne nawiązujące do najlepszych tradycji kabaretu literackiego. Oparte zostało na twórczości satyrycznej Stefanii Grodzieńskiej i jej męża, Jerzego Jurandota. Każdy monolog, każdy dialog, każda piosenka, to mistrzowski popis aktorski, z którego wyłania się pełna humoru opowieść o kobiecie i mężczyźnie. Całość jest inteligentną zabawą słowem, zawierającą satyrę i lirykę, abstrakcyjny żart i pure-nonsensy podkreślające absurdy życia codziennego. W obsadzie: Grażyna Barszczewska, Grzegorz Damięcki, Andrzej Poniedzielski.

Teatr Telewizji na swojej największej scenie w TVP1 HD – 24 listopada zaprezentuje premierę „Rewizora” w reżyserii Jerzego Stuhra. Arcydzieło dramaturgii rosyjskiej, z jednej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji, z drugiej podkreśla to, co jest ponadczasowe, czyli ludzkie wady i tzw. układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu. Jerzy Stuhr przedstawi współczesne odczytanie komedii Gogola po 37 latach od jej ostatniej inscenizacji w Teatrze Telewizji – pamiętnego spektaklu Jerzego Gruzy z Tadeuszem Łomnickim w roli Horodniczego. W obsadzie: Jerzy Stuhr, Agata Kulesza, Adam Serowaniec, Nina Minor, Roman Gancarczyk, Dariusz Gnatowski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Mielczarek, Zbigniew Zamachowski, Marek Kalita, Jacek Romanowski, Tomasz Schimscheiner i inni.

Studio Teatralne Dwójki

Wydarzeniem jesiennego sezonu teatralnego w Telewizji Polskiej będzie powrót Studia Teatralnego Dwójki jako pasma komplementarnego wobec teatru poniedziałkowego w TVP1 HD. Studio Teatralne Dwójki będzie miało swoje premiery raz w miesiącu w niedziele o godzinie 23:00. Pierwszą, po ośmiu latach, premierą będzie telewizyjna wersja głośnego spektaklu „(A)pollonia” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (28 września i 6 października w TVP2 HD). Przedstawienie powstało w oparciu o teksty m.in.: Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall, J.M. Coetzeego i podejmuje temat ofiarowania życia ludzkiego w imię wyższych idei. W spektaklu występują m.in.: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Magdalena Popławska, Ewa Dałkowska, Anna Radwan, Jacek Poniedziałek i Marek Kalita.

Wielkie kreacje aktorskie w TVP Kultura

Z kolei TVP Kultura we wrześniu przypomni wybitne kreacje aktorów nagrodzonych Wielkimi Nagrodami Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2014”: Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej („Elżbieta, królowa Anglii” Brucknera w reż. Laco Adamika) i Wojciecha Pszoniaka („Siedem pięter” wg Buzzattiego w reż. Andrzeja Barańskiego).

Jesienią TVP Kultura złoży również honory innym znakomitym aktorom – w związku z jubileuszami ich 50-lecia pracy. W październiku zobaczymy Annę Seniuk w kilku jej niezapomnianych kreacjach (m.in.: w wyreżyserowanych przez Tomasza Zygadłę „Moralność pani Dulskiej” i „Przyszedł mężczyzna do kobiety”). W listopadzie TVP Kultura zaprasza na miesiąc z Januszem Gajosem (m.in.: „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” w reżyserii Olgi Lipińskiej, „Samobójca” Erdmana w reżyserii Kazimierza Kutza), a w grudniu na miesiąc z Janem Nowickim (m.in.: „Urodziny mistrza” w reżyserii Marty Maszaros, „Equus” w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego).

TVP Kultura kontynuując misję rejestracji ważnych dokonań polskiego teatru, czyni również starania, by jeszcze jesienią zrealizować trzy kolejne takie przedsięwzięcia. Ponadto w przyszłym roku antena planuje – w ramach obchodów 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce – zorganizowanie Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Inicjatywa ta ma służyć prezentacji w formie comiesięcznych transmisji najciekawszych spektakli polskich teatrów.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *