Majowe rocznice w TVP

Telewizja Polska przygotowała od 1 do 3 maja 2016 roku propozycje programowe, związane z obchodami przypadających w tym okresie rocznic doniosłych wydarzeń historycznych.

1 maja Jedynka o godzinie 9:10 zaprosi najmłodszych widzów na „Patriotyczną Majówkę z Ziarnem” (powtórka w TVP Polonia o godzinie 9:50 i w TVP ABC o godzinie 10:40). W ramach Wielkiej Polskiej Majówki Ziarno przygotowuje się do Patriotycznej Akademii. Wraz z gościem specjalnym Emilianem Kamińskim dzieci przeniosą się do czasów panowania króla Jana Kazimierza, który po potopie szwedzkim i cudownej obronie Jasnej Góry ogłosił Maryję – Królową Polski. Najmłodsi widzowie dowiedzą się też, dlaczego Konstytucja 3 Maja była tak ważna dla Rzeczypospolitej.

W TVP Polonia o godzinie 13:00 zaplanowana została transmisja Mszy Świętej związanej z uroczystościami ku czci patrona ludzi pracy, św. Józefa. O godzinie 20:20 z okazji „Światowego Dnia Polonii i Polaków za granicą” antena pokaże wystąpienie Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

TVP3 zaprosi o godzinie 7:15 (powtórka godzinie 3:10) na reportaż „Zdarta płyta”, w którym wykorzystano fotografie z obchodów pierwszomajowych z lat 1946 – 1966 oraz archiwalne materiały z zasobów TVP. Następnie o godzinie 8:05 „Powrót do przeszłości – odc. 25 – Niech się święci 1 maja” opowiadający o 1 Maja, najbardziej kolorowym widowisku w kalendarzu PRL – owskich świąt. O godzinie 16:00 w programie „Młodzież kontra” – gorąca dyskusja na temat obchodów Święta Pracy oraz aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

W dniu Święta Flagi, w sobotę 2 maja, TVP Polonia zaprosi o godzinie 18:00 na transmisję corocznego, specjalnego koncertu „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone nagrody TVP Polonia. Nagrodą Specjalną „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” zostanie uhonorowany Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – państwowa instytucja kultury, której głównym zadaniem jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa Fryderyka Chopina (powtórka o godzinie 10:40 w TVP1 3 maja i w TVP Polonia o godzinie 13:35).

TVP Historia przygotowała tego dnia wiele filmów dokumentalnych i reportaży. O godzinie 13:40 powtórka „Wielkiego testu z historii. Chrzest Polski”. O godzinie 16:50 w „Cafe Historia – Symbole narodowe” rozmowa o niezależności państwa i roli symboli narodowych. Są one związane z tradycją historyczną i dziejami każdego kraju. W chwilach zagrożenia pobudzały do działania w imię sprawy narodowej. Jakie znaczenie mają dla nas dzisiaj? Czy traktujemy je jako rzeczy błahe? Czy szkoła w sposób dostateczny uświadamia rangę i znaczenie naszych symboli narodowych flagi, godła, hymnu? Czy potrafimy występować w ich obronie? Nie tak dawno falę oburzenia i dyskusję ogólnonarodową wywołał brak orła na koszulkach naszej reprezentacji piłkarskiej. O tym, jaką rolę spełniają w życiu społeczeństwa i państwa symbole narodowe z zaproszonymi gośćmi w Cafe Historia rozmawia Michał Wójcik. Goście: prof. Janusz Odziemkowski, Paweł Kukiz (powtórka w TVP Polonia 3 maja o godzinie 7:40).

Kolejną propozycją będzie o godzinie 24:00 film dokumentalny „Tora i miecz” w reż. Roberta Kaczmarka i Anny Ciałowicz. Film ukazuje nieznane aspekty powstania w warszawskim getcie – udział w walkach Żydów ortodoksyjnych oraz polskich organizacji konspiracyjnych. Nad placem Muranowskim powiewają dwie flagi: polska i żydowska. Na fladze żydowskiej błękit, który jest kolorem Tronu Chwały, symbolizuje właśnie ortodoksów. Ci na rozkaz rabina Menachema Ziemby przystąpili do walki dla uświęcenia Imienia Bożego. Biel, symbolizująca sprzeciw wobec asymilacji, odnosi się do Żydowskiego Związku Wojskowego. Tworzą go m.in. rewizjoniści z Betaru, a także rewizjoniści maksymaliści z Palestyny, którzy dążą do wyzwolenia żydowskiej ojczyzny spod panowania Brytyjczyków. W filmie po raz pierwszy wypowiadają się świadkowie należący do tych organizacji. „Tora i miecz” pokazuje także propagandowe wykorzystanie powstania w warszawskim getcie, które już od 1945 roku służyło do przykrycia powstania warszawskiego (powtórka 3 maja o godzinie 16:55).

TVP3 o godzinie 22:15 i 2:00 w „Dzienniku Regionów” pokaże zbiorczy materiał o Dniu Flagi.

W 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Telewizja Polska już od godziny 9:30 rozpocznie transmisje z najważniejszych uroczystości. O tej porze w TVP INFO zaplanowano Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Od godzinie 11:45 w TVP INFO, TVP1 i TVP Polonia będzie trwała transmisja z uroczystości państwowych z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wezmą w nich udział także przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz oddziały reprezentacyjne Wojska Polskiego.

3 maja Jedynka zaprosi widzów o godzinie 7:35 na wydanie specjalne „Historii dla Ciebie – pamięć”. Konstytucja 3 maja obowiązywała niewiele ponad rok i nie uratowała Polski. Zaborcy wymazali ją z mapy Europy. Przyjęta przez Sejm Czteroletni ustawa pozostała jednak w zbiorowej pamięci jako symbol patriotyzmu, działania dla dobra publicznego i punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń Polaków. Zaraz po II wojnie światowej rocznicę jej uchwalenia świętowali także rządzący komuniści. W programie odpowiedź na pytanie, dlaczego potem skazali trzeciomajowe święto na zapomnienie i jak Polacy próbowali temu przeciwdziałać.

Ponadto program „Rodzinna opowieść o Wojciechu Korfantym”, a w nim rozmowa z panią Eugenią Korfanty, synową Wojciecha Korfantego. Jej wspomnienia dotyczą kwestii rodzinnych, a także działalności politycznej teścia.
Z kolei o godzinie 20:10 felieton z pięciokilometrowego „Biegu Konstytucji 3 Maja”, a o godzinie 21:30 program Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać” (powtórka w TVP Polonia o godzinie 23:25).

Z kolei TVP2 przygotowała dla widzów o godzinie 18:55 „Piosenki ze starej pasieki – Jan Krzysztof Kelus”. Będzie to premiera widowiska muzycznego poświęconego twórczości Jana Krzysztofa Kelusa, o tytule będącym trawestacją nazwy jednego z jego słynnych, wydanych niezależnie tomików poetyckich „Piosenki ze starej kasety”. Poprzez nowoczesne, ale mocno osadzone w tradycji balladowej aranżacje Pawła Stankiewicza utwory Kelusa zyskają nowy wymiar artystyczny, a powierzenie ich interpretacji wybitnym artystom polskiego teatru i filmu będzie zarówno rodzajem hołdu złożonego Artyście, jak i podkreśleniem najwyższej rangi twórczości autora Biura Rzeczy Znalezionych.

Z kolei najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć w TVP ABC o godzinie 14:45 „Domowe przedszkole – odwiedziny u króla”. W programie Domowe Przedszkolaki wybiorą się na wycieczkę po Warszawie. Odwiedzą miejsca, gdzie mieszkał król Stanisław Poniatowski, czyli Łazienki Warszawskie i Zamek Królewski.

TVP Polonia, oprócz transmisji uroczystości, o godzinie 16:20 przygotowała dla widzów film dokumentalny „Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko” przedstawiający sylwetkę Tadeusza Kościuszki, bohatera dwojga narodów – Polski i Stanów Zjednoczonych. A po nim o godzinie 17:55 dokument „Mesco dux Baptizatur czyli Książę Mieszko Ochrzczony” w reż. Macieja Pawlickiego o chrzcie Mieszka I widzianym oczami Amerykanina, historyka Philipa Earla Steele’a z Idaho. Zafascynowany historią Polski podąża śladami Mieszka i przeprowadza dowód swej tezy, że Polacy od lat trwają w dawno na Zachodzie odrzuconym materialistycznym dogmacie burkhardowskim, jakoby jedyną motywacją władców była zimna kalkulacja polityczna i cywilizacyjna. Tezę jego potwierdza kilku innych naukowców, że Mieszko po prostu uwierzył w Boga, uwierzył w Chrystusa jako Boga, podobnie jak Konstantyn Wielki. Film zrealizowano w Idaho (USA), w Rzymie, Poznaniu, Gnieźnie, Podkowie Leśniej, Warszawie, na Ostrowie Lednickim. Zawiera też ostatni wywiad, swoisty testament Ojca Jana Góry (nagrany kilka tygodni przed jego śmiercią). W filmie zobaczymy też inscenizację Chrztu Mieszka zrealizowaną w romańskiej rotundzie z udziałem aktorów i rekonstruktorów.

Ofertę filmową i dokumentalną przygotowała na 3 maja TVP Historia. Już o godzinie 9:55 felieton „Serca polskie – Fryderyk Chopin”, a potem o godzinie 11:30 „Bard” – film dokumentalny Katarzyny Kościelak o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, poety i pieśniarza, nazywanego często bardem Solidarności. Teksty jego piosenek, pełne aluzji i odniesień do politycznej i społecznej rzeczywistości kształtowały światopogląd i wrażliwość dwóch pokoleń. Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności. Zdaniem najbliższych przyjaciół twarzy miał wiele, a być może tę prawdziwą ukrywał za różnymi maskami. W filmie wypowiadają się przyjaciele z różnych etapów drogi twórczej bohatera, m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Jan Pietrzak. Wykorzystano bogaty materiał zdjęciowy z wielu archiwów prywatnych, nigdy dotąd nie pokazywany.

Natomiast o godzinie 14:40 debata „Kulisy III RP – Konstytucja 3 Maja”, podczas której historycy podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, czym dla Polski i Polaków była i jest Konstytucja 3 Maja. Czy dla współczesnych Polaków, obywateli jednoczącej się Europy, dziedzictwo Konstytucji 3 Maja ma jeszcze znaczenie?. Wieczorem TVP Historia o godzinie 19:30 zaprosi na felieton „Serca polskie – Józef Piłsudski”.

TVP3 pokaże o godzinie 8:00, 22:45 i 4:50 „Sekrety masonerii” – reportaż o ruchu masońskim. Jedni upatrują w nim tajemniczą sektę, której przywódcy rządzą światem, inni ruch na rzecz braterstwa i wolności ludzi. Reportaż zrealizowany został na bazie wielkiej wystawy w Muzeum Narodowym pt. „Pro publico bono”, poświęconej historii masonerii. Ponadto antena wyemituje reportaż „Król Staś lubił rosół” o godzinie 15:40 i 1:45, w którym przedstawi zwyczaje ostatniego króla Polski, jego sposób życia i styl uprawiania polityki. Z kolei w programie „Polska samorządna” o godzinie 16:30 i 4:25 przypominane zostaną najciekawsze miejsca w Polsce, które noszą imię Konstytucji 3 Maja. Każde z nich ma swoją historię – ktoś inicjował nadanie imienia, ktoś pomagał przy projektowaniu lub budowie, ktoś dba o zachowanie pamięci. Bardzo często to właśnie samorządowcy są tymi, którzy o upamiętnianie Konstytucji dbają. Bez ich troski nie byłoby odnowionych pomników, placówek szkolnych noszących imię Konstytucji, obchodów organizowanych w każdą rocznicę. Kolejnym reportażem będzie „1200 Muzeów w Polsce odc. 27 – Panorama Racławicka” o godzinie 16:00 i 2:30. Tuż po nim o godzinie 17:20 i 00:30 film dokumentalny „Pamięć Polski. I edycja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata – Konstytucja 3 maja 1791” o ustawie rządowej z 3 maja 1791 roku uznawanej za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *