Majówka 2018 w radiowej Dwójce

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w dniach od 1 do 3 maja na wiele interesujących audycji muzycznych, literackich i publicystycznych. Dla tych melomanów, którzy nawet podczas majówki nie zapominają o wysokiej kulturze, radiowa Dwójka zaplanowała m.in. przebojowe retransmisje dzieł symfonicznych i sakralnych oraz wspomnienie o Marszałku Piłsudskim.

W środę 2 maja w „Porze koncertowej” (godz. 16.00-18.00) wyemitowany zostanie recital mistrzowski Daniiła Trifonowa pt. „Chopin Evocations”, który odbył się 29 kwietnia w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. – Rosyjski pianista, którego spektakularną karierę zapoczątkował sukces na Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2010 roku, swój recital zbudował wokół muzyki Fryderyka Chopina i jej oddziaływania w twórczości innych kompozytorów, zgodnie z programem swojego ostatniego albumu „Chopin Evocations” – wyjaśnia Róża Światczyńska z radiowej Dwójki.

W trakcie koncertu Trifonow zaprezentował program złożony m.in. z barwnych Wariacji na temat Chopina autorstwa Katalończyka, Federica Mompou, osnutych wokół chopinowskiego Preludium A-dur nr 7, przez romantyczne Hommages a Chopin w miniaturach Edwarda Griega i Piotra Czajkowskiego, po Wariacje na temat Chopina op. 22 Sergiusza Rachmaninowa – słynny cykl zbudowany na temacie Preludium c-moll nr 20 naszego kompozytora. W programie swego katowickiego występu Daniił Trifonow umieścił także Sonatę b-moll op. 35 samego Chopina, dopełniając całość dwoma bardzo atrakcyjnymi bisami.

W czwartek 3 maja, w tym samym cyklu, Marcin Majchrowski zabierze słuchaczy Dwójki na 52. Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” im. Andrzeja Markowskiego we Wrocławiu. W jego trakcie, we wrześniu 2017 roku, zespół muzyki dawnej Ensemble La Fenice – pod dyrekcją Jeana Tubéry’ego – wykonał dzieło Claudio Monteverdiego Vespro della Beata Vergine SV 206, czyli Nieszpory. A dokładnie wielogłosowe „Nieszpory Maryi Panny” – dzieło pomnikowe, rewolucyjne, w którym sacrum łączy się z profanum, a dawna technika oddaje pola muzycznym nowościom i eksperymentom. Były one pierwszym dziełem religijnym, które artysta skomponował (w 1610 r.) po trwającej – niemal 25 lat – przerwie w pracy nad twórczością sakralną. Początek retransmisji o godz. 16.00.

Ponadto w „majówkowej” ofercie Dwójki znalazła się audycja poświęcona mniej znanym faktom z życia Józefa Piłsudskiego. W czwartek 3 maja w cyklu „Spotkania po zmroku” (godz. 21.30-22.00) Katarzyna Hagmajer-Kwiatek przedstawi „Prywatny świat Marszałka”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *