Mariusz Benoit czyta w radiowej Dwójce „Dziennik pisany nocą” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Program 2 Polskiego Radia prezentuje od 29 października – w cyklu „Książka do słuchania” – „Dziennik pisany nocą” z lat 1993-2000 Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Fragmenty zapisków z ostatniej dekady życia pisarza posłuchać można w mistrzowskiej interpretacji Mariusza Benoit.

Mój ideał dziennika, niedościgniony, to prawda, nie ma jednak powodu, by go nie wyznać. Przesuwa się w nim raz szybciej, raz wolniej, raz na scenie, raz w tle, historia spuszczona z łańcucha”, jak nasze czasy znakomicie określił Jerzy Stempowski. A w lewym dolnym rogu, wzorem niektórych malowideł renesansowych, miniaturowy i ledwie naszkicowany autoportret autora i kronikarza – tak o swoim dzienniku pisał Gustaw Herling-Grudziński.

Pierwsze fragmenty swojego diariusza autor zaczął publikować w czerwcu 1970 roku w paryskiej „Kulturze”. W latach 1996-2000 „Dziennik pisany nocą” ukazywał się w odcinkach w warszawskim tygodniku „Plus-Minus” – dodatku do „Rzeczpospolitej”. W swoich „Rozmowach w Dragonei” z 1997 roku autor stwierdził: – „Dziennik pisany nocą” spełnia wszystkie moje ambicje pisarskie. Jest w nim wiele różnych form, uwaga, refleksja, krótki esej, opowiadanie, a nawet krótka recenzja. Mnie on całkowicie wystarcza i chyba dlatego nie napiszę powieści. Moim opus magnum będzie więc pełny dziennik.

Rok 2019, w którym przypada 100. rocznica urodzin twórcy, został ogłoszony przez Sejm RP – „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” – Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Radiowa Dwójka zaprasza na „Książkę do słuchania” od poniedziałku do piątku w godz. 19.10-19.30. „Dziennik pisany nocą” w 40 odcinkach czyta na antenie Dwójki znakomity aktor teatralny, filmowy i radiowy Mariusz Benoit.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *