Mastalerz czyta w radiowej Trójce „Kinderszenen” Rymkiewicza

1 sierpnia – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna emisję „Kinderszenen” Jarosława Marka Rymkiewicza w interpretacji Andrzeja Mastalerza. Słuchacze poznają cały tekst jednej z najgłośniejszych książek ostatnich lat. Emisja potrwa ponad dwa miesiące. Zakończy się 3 października w dniu kapitulacji Powstania.

„Kinderszenen”, czyli „Sceny z dzieciństwa” ukazały się w roku 2008. Esej historyczny autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza, zawierający liczne wątki autobiograficzne, wywołał wtedy gorącą dyskusję. Książka poświęcona jest przed wszystkim Powstaniu Warszawskiemu. Kluczowym wątkiem tej opowieści jest masakra z 13 sierpnia 1944 roku, kiedy to na ulicy Kilińskiego eksplodował tzw. czołg pułapka, zabijając kilkuset mieszkańców warszawskiej Starówki. W swoim dziele Rymkiewicz postawił kontrowersyjną tezę, że Powstanie miało sens – nie tyle pomimo, co właśnie dzięki ogromnej ofierze ludzkiego życia. Uznał je wręcz za wydarzenie fundamentalne dla polskiej tożsamości, bez którego nasz kraj nie odzyskałby wolności.

W swojej pracy spotykam się również z tekstami o bardzo silnym ładunku emocjonalnym i właśnie takim jest „Kinderszenen” – dla mnie historia tym bardziej ważna i osobista, bo związana z losem i tragicznymi doświadczeniami moich rodziców – mówi Andrzej Mastalerz wybitny aktor teatralny i filmowy, długoletni współpracownik radiowej Trójki, który przeczyta dla słuchaczy tej stacji dzieło Rymkiewicza. – Lektura o takim ciężarze gatunkowym, tak wielkiej intensywności, ale zarazem o tak bardzo intymnej, delikatnej strukturze to ogromne wyzwanie. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mogłem być częścią tego przedsięwzięcia.

Spotkanie z „Kinderszenen” poprzedzą – nadane w bloku „Do południa” w środę 1 sierpnia (godz. 9.00-12.00) – fragmenty rozmowy z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem.

Rymkiewicz znany jest szerokiej publiczności nie tylko ze swoich książek, a pisze dziś być może najlepszą polszczyzną, ale także z głośnych i kontrowersyjnych wypowiedzi. Jednak od kilku lat praktycznie nie udziela wywiadów. Tym razem zrobił jednak wyjątek – mówi autor wywiadu Mariusz Cieślik. – To dlatego, że „Kinderszenen” to dla pisarza książka szczególna. Sam twierdzi, że być może najważniejsza. Którą, jak mówi, musiał napisać, bo był ją winien swojemu pokoleniu. Generacji dzieci wojny.

„Kinderszenen” w 46 odcinkach w radiowej Trójce od 1 sierpnia od poniedziałku do piątku ok. godz. 11.50. Czyta Andrzej Mastalerz. Muzyka – Piotr Moss. Adaptacja radiowa: Barbara Marcinik oraz Renata Szewczak i Janusz Deblessem.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *