„Maszyny bojowe” na kanale National Geographic


Cuda inżynierii wojskowej, szczytowe osiągnięcia techniki i relacje ludzi, którzy korzystali z efektów pracy wybitnie utalentowanych konstruktorów. W serii „Maszyny bojowe” przeniesiemy się w świat osiągnięć technologii wojskowej, które zmieniły oblicze świata. Zobaczymy karabin maszynowy Hirama Maxima skonstruowany w XIX wieku, a także współczesne pojazdy pancerne, w tym Cougara i Maraudera.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

To nie będzie zwykła opowieść historyczna o czasach I i II wojny światowej. Odbędziemy podróż w czasie śladami wynalazków inżynierii wojskowej. Przyjrzymy się z bliska osiągnięciom techniki, które zmieniły oblicze świata. Poznamy też ludzi, którzy jako pierwsi mieli okazję wykorzystać je w praktyce.

Wśród największych zbrojeniowych osiągnięć technologicznych znajdzie się skonstruowany pod koniec XIX wieku karabin maszynowy Hirama Maxima, który był używany podczas I wojny światowej. By używać tej broni, trzeba było zdobyć sporo umiejętności i wprawy. Kolejne armie, które dostawały do niego dostęp, starały się poprawiać jego konstrukcję i budować swoje karabiny na wzór tego niemieckiego. Spróbujemy ustalić, co dokładnie zmieniano i jaką ewolucję przechodził.

W „Maszynach bojowych” będziemy przyglądać się nie tylko najstarszym wojskowym wynalazkom, ale również tym bardziej współczesnym. Rozbierzemy na części konstrukcję amerykańskiego wozu opancerzonego Cougar, który jest w stanie przetrwać wybuch nawet kilkunastu kilogramów trotylu. Zobaczymy, czym różni się on od innego – powstałego w tym samym czasie – transportera opancerzonego Marauder.

Współczesne wojsko to nie tylko maszyny wojenne, ale również sprzęt wywiadowczy. Informacje o wrogu zdobyte dzięki urządzeniom do przechwytywania, przekazywania i analizy informacji wojskowych niejednokrotnie mogą stanowić klucz do zwycięstwa. Naszą podróż rozpoczniemy jednak od kłopotliwych przepraw przez rzeki. Bez ciężarówek dowożących zaopatrzenie oraz amfibii, ułatwiających desanty i przekraczanie wód, pokonanie III Rzeszy mogłoby okazać się znacznie trudniejsze.

„Maszyny bojowe” – premiery w niedziele od 2 września o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *