Mateusze Trójki 2015 rozdane

Program 3 już po raz 22. przyznał nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku. Laureatami „Mateuszy Trójki 2015” zostali: Leski, Zbigniew Wodecki i Mitch & Mitch, Włodzimierz Nahorny, Marcin Pendowski oraz zespoły Atom String Quartet i SBB. Galę, która odbyła się we wtorek 20 października 2015 roku w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej przy Myśliwieckiej 3/5/7 uświetnił koncert Dawida Podsiadło, który zaprezentował przedpremierowo utwory ze swojej drugiej solowej płyty „Annoyance and Disappointment”.

Paweł Leszoski „Leski” otrzymał nagrodę w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – DEBIUT. Akademia Muzyczna Trójki doceniła wokalistę za: połączenie wrażliwości, melodyjności i szlachetnej lekkości na płycie „Splot”.

W kategorii MUZYKA JAZZOWA – DEBIUT Mateusza Trójki odebrał Marcin Pendowski. Nagrodę otrzymał za: umiejętne połączenie funkowej tradycji z nowoczesnością; za pełne kreatywności spojrzenie wstecz i przywrócenie do życia cudownego brzmienia instrumentów z lat 70.; za wyczuwalną dla słuchacza radość z tworzenia muzyki.

Wydarzeniem roku w kategorii MUZYKA JAZZOWA okazała się płyta Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch And Mitch pt. „1976: A Space Odyssey” – dowód na to, że choć czasy – w tym muzyczne – się zmieniają, duch pozostaje ten sam – czytamy w uzasadnieniu. Z kolei Mateusza Trójki 2015 w kategorii MUZYKA JAZZOWA – WYDARZENIE odebrali muzycy Atom String Quartet za: niezwykły koncert w Trójce w maju 2014 roku i błyskawiczną międzynarodową karierę czterech niezwykle utalentowanych wiolinistów, z których każdy jest improwizującym muzykiem jazzowym.

Jury przyznało także dwie nagrody za całokształt osiągnięć twórczych. W kategorii MUZYKA JAZZOWA doceniony został Włodzimierz Nahorny, który ujął Akademię Muzyczną Trójki: eleganckim i kunsztownym połączeniem muzyki klasycznej z jazzem oraz niezapomnianymi piosenkami i melodiami, które towarzyszą nam od lat. W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA statuetkę za całokształt odebrali muzycy grupy SBB. W uzasadnieniu nagrody czytamy: Za utrzymanie przez 40 lat szalonej i niedoścignionej energii w muzyce, którą wciąż kochamy. Niech Wasza Trójka nadal SZUKA, BURZY i BUDUJE.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się tegoroczni laureaci nagród, a wieczór uświetnił swoim występem Dawid Podsiadło, który zaprezentował m.in. piosenki ze swojej drugiej solowej płyty „Annoyance and Disappointment” (w sprzedaży od 6 listopada). Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Marek Niedźwiecki.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *