MEC: NatGeo brakuje w sieci, HBO pożądane w modelu „a la carte”

National Geographic i Discovery są na szczycie rankingu kanałów, których programów brakuje internautom w sieci – pokazuje MEC VideoTrack II. TVN, podobnie jak w ub.r. plasuje się na czele listy stacji z najciekawszą ofertą w internecie, a HBO otwiera ranking kanałów, które internauci kupiliby gdyby z oferty dystrybutorów mogli wybierać pojedyncze stacje.

TVN ma najciekawszą ofertę programów w internecie – uważają internauci przepytani przez MEC w badaniu MEC VideoTrack II. Czołówkę rankingu kanałów telewizyjnych z najlepszą ofertą online, podobnie jak w ub.r. otwierają cztery główne stacje i co ciekawe – wszystkie otrzymały w tym roku lepsze oceny internautów. W rankingu awansowała także HBO, właściciel HBO Now.

Chociaż TVN jako kanał kojarzony jest z najlepszą ofertą programów w internecie, to Ipla jest częściej przez internautów wskazywana jako ulubiony serwis, także przez widzów TVN. Może to oznaczać, że nie wszyscy kojarzą marki serwisów głównych nadawców z ich flagowymi antenami. Serwis player.pl najlepiej wypada wśród fanów TVN Style, MTV i Eski, a np. Netflix – wśród widzów BBC, FOX i AXN.

Największy niedosyt jeśli chodzi o treści dostępne online internauci mają wobec National Geographic i Discovery. W pierwszej dziesiątce stacji, które zdaniem badanych mają ciekawe programy, a nie można ich znaleźć w serwisach z wideo na życzenie, plasuje się także kanał History. Obecność tych stacji w rankingu świadczy o wciąż niezaspokojonym popycie internautów na treści dokumentalne, czy podróżnicze w polskim VOD.

W MEC VideoTrack II zbadano też potencjał telewizji „a la carte” w Polsce. Ponad 46% internautów chciałaby kupować dostęp do oferty dowolnie wybranych stacji, a nie – jak obecnie – w ramach całego odgórnie zdefiniowanego pakietu. Czołówkę najbardziej pożądanych w takim ujęciu kanałów tworzą HBO, Canal+, National Geographic i Discovery.

Poza kanałami filmowymi premium oraz stacjami dokumentalno-przyrodniczymi (słabo obecnymi w ofercie VOD, przez co – wciąż unikalnymi z p. widzenia ofert kablówek i platform) w rankingu dominują kanały sportowe, które również są ważnym wabikiem w ofercie operatorów płatnej telewizji.

Choć dystrybutorzy prowadzą obecnie pakietową sprzedaż kanałów i nie pojawiają się sygnały o planach uruchamiania ofert „a la carte”, dla nadawców skłonność widzów do wybierania ich stacji w takim systemie to ważny atut w relacjach z operatorami.

Jak pokazuje MEC VideoTrack II, za dostęp do pojedynczego kanału 60% internautów byłaby skłonna zapłacić do 10 zł, blisko 20% badanych przeznaczyłoby od 11 do 20 zł, a ponad 7% badanych nawet 21-30 zł.

Badanie MEC VideoTrack II zrealizowano w maju br. metodą CAWI na grupie 2 tys. internautów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *