„Między nami dobrze jest” z Danutą Szaflarską w TVP2 HD

Znakomita rola Danuty Szaflarskiej w filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Premiera telewizyjna w niedzielę, 28 lutego 2016 roku, o godzinie 22:45 w Studiu Teatralnym Dwójki.

„Między nami dobrze jest” to filmowa adaptacja cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki, wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa. Sztuka została napisana przez Dorotę Masłowską w 2008 roku na zamówienie teatru. „Między nami dobrze jest” to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji, pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka. Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta.

Grzegorz Jarzyna wykonuje tu kolejny w swojej karierze krok w stronę filmu. Jak mówił w rozmowie z Łukaszem Knapem w miesięczniku „Kino”: – Tekst Masłowskiej jest zlepkiem zdań i spostrzeżeń na temat rzeczywistości. Nie ma w nim linearnej fabuły, rozbudowanych postaci. Teatr bywa zbyt wolny, nie nadąża za tempem narracji i dialogów Masłowskiej. Dzięki filmowemu montażowi mogę zaprosić widza do gry. Każde zdanie, słowo czy sens może mieć swój kontrapunkt w precyzyjnie dobranym obrazie, co buduje dodatkowe pole skojarzeń i powiązań. Film daje mi również zbliżenia i detale, o które trudno w teatrze.

Film był pokazywany m.in. na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty (2014), na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2015), na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, czy na Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie, gdzie zdobył nagrody za reżyserię (Grzegorz Jarzyna) i główną rolę męską (Adam Woronowicz).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *