Miłosz po litewsku w TVP Kultura

Z okazji 10. rocznicy śmierci Czesława Miłosza TVP Kultura zaprasza na premierę fascynującego trzygodzinnego dokumentu „Wiek Czesława Miłosza”, przedstawiającego osobowość i dorobek poety z perspektywy litewskiej. Film w dwóch częściach zostanie wyemitowany 9 i 16 sierpnia.

Film „Wiek Czesława Miłosza” nie tylko rejestruje zwroty w biografii Miłosza, lecz również analizuje, jaki wpływ na twórczość laureata Nagrody Nobla miały osoby, wydarzenia historyczne, czy nawet położenie geograficzne. W filmie są rozpatrywane najważniejsze etapy jego życia: dzieciństwo w Szetejniach, studia w Wilnie, długoletnie wędrówki, XX – wieczne kataklizmy historyczne oraz ciężki powrót duchowy na Litwę po pół wieku od urodzenia.

Zdjęcia do filmu kręcono na Litwie, w Polsce, Francji, we Włoszech i Stanach Zjednoczonych. W dokumencie wykorzystano zarówno materiał archiwalny jak i wypowiedzi ludzi, którzy znali poetę: m.in. jego osobistej sekretarki Agnieszki Kosińskiej, dziennikarza Marka Dannera, tłumaczy poety: Roberta Hassa, Natalii Gorbaniewskiej, Tomasa Venclovy, a także syna poety, Antoniego Miłosza.

Dokument Juozasa Javaitisa uznano za najlepszy film roku przez Związek Kinematografii Litwy, przyznając mu nagrodę za znaczący wpływ kulturalny, przedstawiający osobowość poety w szerokim kontekście historycznym XX wieku.

„Wiek Czesława Miłosza”

Premiera 1. części: sobota, 9 sierpnia, godzina 13:15
Premiera 2. części: sobota, 16 sierpnia, godzina 13:10

Inny nowy dokument o polskim Nobliście – „Miłosz” Katarzyny Gondek – który miał premierę 4 sierpnia w TVP2, też będzie można w najbliższych dniach zobaczyć: już w czwartek 14 sierpnia pokaże go o godzinie 23:40 TVP Polonia (powtórka o 4:50) oraz we wtorek 19 sierpnia o 13:50.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *