Miniseria „Wielkie wędrówki: Ameryka” na kanale HISTORY

W poniedziałek, 14 sierpnia telewizja HISTORY pokaże pierwszy odcinek nowego dwuczęściowego cyklu dokumentalnego pt. „Wielkie wędrówki: Ameryka”, który ukaże siły motywujące różne grupy społeczne do emigracji do USA na przestrzeni ostatnich stuleci. Wśród ukazanych historii pojawi się również polski wątek związany z budową Chicago na początku XX wieku.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału HISTORY

Każda epoka zaczyna się od pragnienia jakiejś grupy ludzi, by dokądś wyjechać. W latach 80. XIX wieku połowa Żydów z Rosji przeniosła się do Nowego Jorku. Co trzeci Skandynaw wyemigrował do Ameryki i stąd wzięli się pierwsi amerykańscy drwale. Wielki głód w wyniku zarazy ziemniaczanej wyludnił Irlandię, dzięki czemu magnaci kolejowi w USA zyskali dwa miliony robotników.

Historia Ameryki to historia imigrantów. Badania ankietowe wykazują, iż blisko 10 milionów amerykańskich obywateli deklaruje, że ma polskie korzenie. Wielu z nich przysłużyło się rozwojowi amerykańskich miast budując drapacze chmur w Chicago i Nowym Jorku. Pierwsi amerykańscy drwale byli Skandynawami, którzy masowo uciekli z Europy. Gdyby nie Wielki głód, który w połowie XIX wieku wyludnił Irlandię, magnaci kolejowi w USA nigdy nie zyskaliby dwóch milionów robotników do budowy infrastruktury.

„Wielkie wędrówki: Ameryka” kanału HISTORY to cykl poświęcony potężnym siłom, które pchają ludzi do wędrówek, epicki dokument o wymiarze globalnym pokazujący największe migracje w dziejach i ich następstwa: kulturowe, społeczne, polityczne. Wykorzystując wysokiej klasy grafikę komputerową i wyniki badań naukowych, autorzy snują opowieść o masowych migracjach na przestrzeni ponad 70 tys. lat, ze szczególnym uwzględnieniem okresu po rewolucji przemysłowej. Program obfituje w zaskakujące informacje, które uzmysławiają nam, skąd wszyscy pochodzimy. Część historii opowiadają potomkowie imigrantów, ubarwiając suche fakty własnymi wspomnieniami i przemyśleniami. Każdy z godzinnych odcinków podejmuje jeden temat, taki jak wojna i wolność, ziemia, bogactwo, szanse…

Dzięki rewolucyjnej technologii komputerowej oraz w oparciu o badania naukowe, widzowie telewizji HISTORY odbędą ciekawą wędrówkę w przeszłość do momentów, które zaważyły na społeczno-kulturowym ukształtowaniu Ameryki.

Pierwsza część „Wielkie wędrówki: Ameryka” zostanie wyemitowana w poniedziałek, 14 sierpnia, a druga tydzień później 21 sierpnia.

Przedstawione fakty historyczne w programie zostaną dopełnione osobistymi wspomnieniami i przemyśleniami potomków imigrantów. Seria ta ukaże istotną rolę migracji ludzi, jako katalizatora postępu społecznego.

Źródło: A+E NETWORKS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *