Słuchowisko „Muszę opowiedzieć” Anny Świrczyńskiej w radiowej Dwójce

Na dwa dni przed 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, 29 lipca o godzinie 18:00, Dwójka przypomni znakomite słuchowisko „Muszę opowiedzieć”, według utworów ze wstrząsającego tomu poetyckiego Anny Świrszczyńskiej „Budowałam barykadę”.

Anna Świrszczyńska, w której Czesław Miłosz widział wielką odnowicielkę polskiej poezji kobiecej, w Powstaniu Warszawskim była sanitariuszką. O swoich bolesnych, powstańczych przeżyciach zdecydowała się opowiedzieć dopiero 30 lat po wojnie, w tomie „Budowałam barykadę”. Znalazła w nim nowatorską, artystyczną formę dla oddania dramatu ludności cywilnej Warszawy. Słuchowisko nie koncentruje się na działaniach zbrojnych, lecz na losach ludności cywilnej i tragediach zwykłych warszawiaków. Kronikarski, lakoniczny styl wierszy Świrszczyńskiej przemawia do współczesnych odbiorców z wyjątkową siłą.

W słuchowisku, którego premiera odbyła się w 2006 roku, realistyczne, a nawet kronikarskie opisy Świrszczyńskiej zestawione są z romantyczną opowieścią muzyczną zespołu Lao Che.

Po powstańczą poezję Anny Świrszczyńskiej chętnie sięgają współcześni artyści, w tym np. Aga Zaryan. Ostatnio poezja Świrszczyńskiej stała się inspiracja dla wokalistki jazzowej Moniki Borzym, która nagrała płytę „Jestem przestrzeń” z piosenkami do jej wierszy.

„Muszę opowiedzieć” wg Anny Świrszczyńskiej, 29 lipca, godzina 18:00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *