„Monte Cassino. Ostatni Rozdział” w Telewizji Republika

W sobotę 10 czerwca o godzinie 20:10 Telewizja Republika zaprasza na film „Monte Cassino. Ostatni Rozdział” w reżyserii Tomasza Łysiaka. Weterani 2. Korpusu Polskiego opowiedzą o swojej drodze do Armii Andersa, heroicznych walkach pod Monte Cassino i gorzkim dla Polski zakończeniu wojny.

Sprawdź godziny emisji filmu „Monte Cassino. Ostatni rozdział” w PROGRAMIE TV

„Monte Cassino. Ostatni Rozdział” to opowieść o bitwie pisana wspomnieniami weteranów: Władysława Dąbrowskiego, Alfonsa Mrzyka, Leona Piesowockiego, Edwarda Moczulskiego, Czesław Balca, Mariana Bajdy, Feliksa Osińskiego i Krzysztofa Flizaka. Uzupełniają je archiwalne fotografie oraz omówienie przebiegu bitwy. Większość zdjęć do filmu powstała w 2021 roku w czasie podróży weteranów do Bolonii celem upamiętnienia rocznicy powstania Armii Andersa.

Sprawdź ofertę kanału Telewizja Republika w PROGRAMIE TV

Tomasz Łysiak powiedział, że bohaterami dokumentu są polscy weterani, którzy wyjaśniają, dlaczego i o co walczyli:

To jest opowieść o tym co oni ze sobą nieśli, to jest też opowieść o Polsce, bo oni to Polska. Z tego wyłania się odpowiedź na pytanie: dlaczego tam szli? To, po co tam szli, różni ich od innych żołnierzy, bo oni nieśli ze sobą też doświadczenie tego co spotkało Polskę. Ze strony najpierw niemieckiej, a później sowieckiej. Ta walka pod Monte Cassino była nie tylko walką militarną, ale też swego rodzaju krzykiem: walczymy, ale też opowiadamy światu o tym co się czai tam w Związku Sowieckim – podkreślił.

Źródło: Telewizja Republika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *