MUX-L1 będzie nadawać z Chojnowa, Rząsin i Jeleniej Góry

3 lipca 2015 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał na rzecz Telewizji Łużyce pozwolenie radiowe, które pozwoli na eksperymentalną emisję sygnału pierwszego multipleksu lokalnego (MUX-L1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej z obiektu nadawczego w Rząsinach. Dodatkowo, jak wynika z ustaleń serwisu www.naziemna.info, emisje MUX-L1, obok Rząsin, mają być prowadzona także z dwóch kolejnych obiektów – zlokalizowanych w Chojnowie i Jeleniej Górze.

Emisja sygnału MUX-L1 z Rząsin do 3 stycznia 2016 roku będzie miała charakter eksperymentalny, gdyż obiekt zlokalizowany jest poza obszarem rezerwacji częstotliwości dla Telewizji Łużyce, chociaż w powiecie, który jest uwzględniony w koncesji TV Łużyce. Emisja eksperymentalna ma umożliwić Telewizji Łużyce wykonanie pomiarów w terenie, które z kolei pozwolą UKE na zmianę planu zagospodarowania częstotliwości w taki sposób, aby pokrywał się on z zapisami koncesji TV Łużyce. Docelowo Rząsiny mają być głównym obiektem dla MUX-L1, który z pozostałymi stacjami (Chojnów, Jelenia Góra, Lubań / Nowa Karczma) dla MUX-L1 tworzyć ma sieć SFN, co pozwoli na pokrycie sygnałem obszaru zapisanego w koncesji TV Łużyce i na zniwelowanie tzw. białych plam w odbiorze, które do tej pory występowały.

Po rozbudowie sieci nadawczej sygnał MUX-L1 bez zakłóceń mają odbierać mieszkańcy:
– miasta Jelenia Góra;
– gmin miejskich: Chojnów, Lubań, Bolesławiec, Zgorzelec;
– gmin miejsko-wiejskich: Nowogrodziec, Pieńsk, Węgliniec, Chocianów, Lwówek, Gryfów;
– gmin wiejskich: Bolesławiec, Miłkowice, Chojnów, Lubań, Platerówka, Siekierczyn, Lubin, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Sulików, Zgorzelec, Zagrodno.

Jeszcze w tym tygodniu firma JBD ma rozpocząć montaż nadajników na obiektach w Chojnowie, Jeleniej Górze i Rząsinach.

Parametry eksperymentalnej emisji MUX-L1 z obiektu Rząsiny:
Kanał: 38; Moc: 5 kW; Polaryzacja: H (pozioma); Charekterystyka: ND (dookólna)

Źródło: www.naziemna.info / Urząd Komunikacji Elektronicznej

Dalsze komercyjne rozpowszechnianie powyższej informacji w całości lub w części możliwe tylko po uprzednim kontakcie z i za zgodą serwisu www.naziemna.info.

One Comment on “MUX-L1 będzie nadawać z Chojnowa, Rząsin i Jeleniej Góry”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *