Dokument “Jeżeli zapomnimy o nich…” w reżyserii Adama Sikorskiego i reportaż “Kasanci z Jaty” w reżyserii Marii Wiśnickiej zostały nagrodzone na 3. Zamojskim Festiwalu Filmowym “Spotkania z historią”, który zakończył się 15 sierpnia. Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Jerzy Hoffman. TVP Historia była współorganizatorem Festiwalu.

Jury w składzie: prof. Tadeusz Kowalski, prof. Zbigniew Zaporowski, prof. Stanisław Pastuszka uhonorowało dokument “Jeżeli zapomnimy o nich…” i reportaż “Kasanci z Jaty” statuetkami Zamość Perła Renesansu.

Podczas Festiwalu wyróżniono również filmy dokumentalne: “Jaster – tajemnica Hela” w reżyserii M. Walczak i M. T. Pawłowskiego (koprodukcja TVP Historia) oraz “Sen o Warszawie” w reżyserii K. Magowskiego (koprodukcja TVP), a także reportaże: “Sokrates” w reżyserii. J. Janczewskiego i “Historia brudu” w reżyserii D. Spolniaka.

Nagrodę Publiczności 3. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film dokumentalny “Sieroty Wołynia – córki Zamościa” w reżyserii Macieja Wojciechowskiego oraz reportaż Przemysława Bednarczyka “Pomnik trwalszy od spiżu. Komarów 1920”.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali 3. Zamojskiego Festiwalu Filmowego 15 sierpnia 2015 na Rynku Wielkim w Zamościu. Podczas rozdania nagród obecny był przewodniczący Rady Nadzorczej TVP, Stanisław Jekiełek. Festiwalową Galę uświetnił koncert zespołu Brathanki.

Zamojski Festiwal Filmowy “Spotkania z historią” jest wspólną inicjatywą TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki “Perła Renesansu”. Festiwalowi towarzyszą plenerowe projekcje filmów na Rynku Wielkim w Zamościu, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu oraz rekonstrukcje historyczne. Tegoroczną atrakcją festiwalu było otwarcie w Muzeum Zamojskim ekspozycji, dotyczącej historii Ormian w Zamościu.

Źródło: Telewizja Polska