„Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka w TVP Kultura

Spektakl „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišaka z Teatru Dramatycznego-Scena na Woli w Warszawie pokaże we wtorek 16 grudnia 2014 roku TVP Kultura.

Niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. Marzą: żeby zostać lotnikiem, lekarzem, gwiazdą filmową. Czytają „Trylogię” Sienkiewicza, chodzą na filmy z Chaplinem, słuchają jazzu. Dlaczego chłopak, który wyciął serce z papieru i napisał miłosny wiersz, kilka lat później zwiąże koleżance ręce sznurkiem i zagrozi, że zastrzeli, jeśli będzie próbowała uciekać? Co się wydarzyło, że narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń? Co się stało z tamtą klasą?

„Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to opowieść w kilku lekcjach, rozgrywająca się począwszy od lat 20. XX wieku aż po współczesność. To także portret ciemnej strony relacji polsko-żydowskich, osnuty wokół tragedii w Jedwabnem. Bohaterami jest dziesięcioro uczniów jednej klasy, których losy i wzajemne stosunki zostają całkowicie odmienione wskutek wybuchu II wojny światowej. Uwikłani w dzieje historii młodzi ludzie zostają postawieni w sytuacji bez wyjścia, ale też dobrowolnie zajmują miejsca po przeciwnych stronach barykady. Jak mówi o sztuce reżyser spektaklu Ondrej Spišak: „Nasza klasa” pokazuje, jak łatwo jest z koleżeństwa i przyjaźni przejść do nienawiści – jeśli uwierzy się w ideologię, a zapomni o prostych relacjach międzyludzkich będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa.

Dramat Słobodzianka był w Polsce wielokrotnie nagradzany, m.in. jako pierwszy tekst dramatyczny został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE. „Nasza klasa” odnosi też niebywały sukces za granicą (określana jest nawet mianem „najlepszej sztuki eksportowej”) – dotychczas sięgano po nią choćby w teatrach na Węgrzech, Litwie, w Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

W zeszłym roku w Teatrze Dramatycznym zagrano setne przedstawienie „Naszej klasy”. Dzięki transmisji w TVP Kultura w połowie grudnia spektakl będzie dostępny dla wszystkich widzów w Polsce.

Transmisję przedstawienia poprzedzi krótki wstęp Łukasza Drewniaka, który poprowadzi również rozmowę z Tadeuszem Słobodziankiem w przerwie spektaklu oraz dyskusję ze specjalnie zaproszonymi gośćmi chwilę po zakończeniu transmisji.

„Nasza klasa”

Emisja: wtorek, 16 grudnia, godzina 20:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *