„Projekt Nim” w TVP1 HD

Czy nauka ma być etyczna, czy okrucieństwo można usprawiedliwić potencjalnym dobrem odkryć, co wolno naukowcom – te pytania zostały postawione w brytyjskim filmie dokumentalnym „Projekt Nim”. W czwartek, 11 grudnia 2014 roku, pokaże go TVP1 HD.

Listopad 1973 roku, ośrodek badawczy ssaków naczelnych w Oklahomie. Matka nowo narodzonego szympansa dostaje zastrzyk usypiający, a Nim jako szympansi noworodek zostaje jej brutalnie odebrany. Wszystko po to by przeprowadzić eksperyment i przekonać się czy szympans wychowany od urodzenia przez ludzi stanie się… człowiekiem.

Ta historia pokazuje prawdę nie o szympansach, ale o człowieku, który za wszelką cenę chce eksperymentować i osiągać sukces kosztem innych. Szympans trafia więc do ludzkiej rodziny, jest karmiony piersią przez kobietę i nosi ubrania takie jak synek kobiety. Przybrana matką jest młoda absolwentka psychologii, która ma troje własnych dzieci.

Na początku eksperyment wyglądał obiecująco. Nim nauczył się wielu gestów, jednak nigdy nie opanował mowy. Bardzo związał się emocjonalnie ze swoimi nauczycielami i swoją ludzką rodziną. Eksperyment w rezultacie się nie udał, Nim stał się niepotrzebny i został zamknięty w klatce i sprzedany na eksperymenty medyczne. Cudem uratowany, wykupiony przez fundację działającą na rzecz zwierząt resztę życia spędził na ranczu Black Beauty Ranch. Jedyną jego rozrywką było oglądanie telewizji, ale znerwicowany rozbijał kolejne telewizory. Zmarł w wieku 26 lat na atak serca.

Rekonstruując przebieg eksperymentu, reżyser przedstawił wyjątkową podróż Nima do świata ludzi, wpływ, jaki wywarła znajomość z nim na opiekunach i nauczycielach, a wreszcie bezduszność systemu, który nie potrafił przyjąć odpowiedzialności za rezultaty nieudanego eksperymentu. Film o życiu Nima nakręcono i wydano w 2011 roku. Był prezentowany na licznych festiwalach i przeglądach. Film zdobył m.in. nagrodę reżyserską w kategorii World Cinema Doc na festiwalu Sundance.

„Projekt Nim”

Emisja: czwartek, 11 grudnia, godzina 22:30

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *