W tym tygodniu gościem “Niedzieli z…” będzie jeden z najpopularniejszych polskich aktorów – Marcin Dorociński. Aktor znany jest z tego, że chętnie przyjmuje role dalekie od grożącego mu stereotypu amanta filmowego.

Sterany życiem policjant w “Pitbullu” Patryka Vegi, uwodzicielski, choć niebezpieczny kandydat na męża dla głównej bohaterki “Rewersu” w reżyserii Borysa Lankosza, zdesperowany alkoholik prowadzący do zwycięstwa piłkarską drużynę nieudaczników w “Boisku bezdomnych” Katarzyny Adamik. To tylko niektóre role Marcina Dorocińskiego, które wywindowały aktora do ścisłej czołówki gwiazd polskiego ekranu. Za rolę w “Róży” Wojciecha Smarzowskiego otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dorociński miał tu szczególnie trudne zadanie: uczynić wiarygodną postać kryształowo uczciwego żołnierza polskiego trafiającego po wojnie na Mazury.

Swoją pracę opiera na intuicji i emocjonalności, ale za każdym razem stara się wejść w pełni w rolę, posuwając się nawet do ingerencji w swoją fizyczność. Jak w przypadku “Pitbulla”, w którym zażyczył sobie spiłowania zęba.

W pierwszej części spotkania z Marcinem Dorocińskim porozmawiamy o początkach jego aktorskiej kariery: co skłoniło go do wyboru tego zawodu, kto miał na niego największy wpływ szkole aktorskiej i o pierwszych doświadczeniach zawodowych? Na koniec tej części wspomnimy o filmie “Róża”. W studiu pojawi się też jego reżyser Wojciech Smarzowski. W drugim wejściu studyjnym zapraszamy więcej gości m.in. Kasię Adamik, reżyserkę filmu “Boisko bezdomnych”, Magdalenę Łazarkiewicz, reżyserkę oraz pomysłodawczynię serialu Telewizji Polskiej “Głęboka woda”, w którym obecnie możemy oglądać Marcina Dorocińskiego, a także Patrycję Soliman, z którą stworzył duet miłosny w “Ogrodzie Luizy” Macieja Wojtyszki. Za rolę w tym filmie czytelnicy pisma “Film” przyznali aktorowi Złotą Kaczkę w kategorii “najlepszy polski kochanek”.

“Niedziela z Marcinem Dorocińskim” to również filmy z udziałem aktora. O 18:05 pokażemy “Barbórkę” Macieja Pieprzycy zrealizowaną w cyklu “Święta polskie” – magiczną opowieść rozgrywającą się na Śląsku. “Wielka woda” o godzinie 19:20 to pierwszy odcinek serialu “Głęboka woda”, w którym Marcin Dorociński pojawia się w roli świeżo upieczonego szefa ośrodka pomocy społecznej. Dzień zakończymy natomiast filmem Kasi Adamik “Boisko bezdomnych” o godzinie 20:50.

“Niedziela z… Marcinem Dorocińskim”

Emisja: niedziela, 2 września, od godziny 17:30

Źródło: Telewizja Polska