Nieznane Bataliony Chłopskie w TVP Historia

Powstanie Warszawskie, zamach na Kutscherę czy operacja „Burza” stały się symbolami walki AK podczas II wojny. Ale już Republika Pińczowska czy Powstanie Zamojskie budzą pytania: „A co to takiego?”. O mało znanym, ale wielkim wysiłku Batalionów Chłopskich opowiada nowy siedmioodcinkowy fabularyzowany serial dokumentalny „Rozkaz sumienia”. Codziennie od wtorku 2 grudnia 2014 roku w TVP Historia.

W Batalionach Chłopskich walczyło niemal 160 tys. żołnierzy. Po Armii Krajowej była to druga pod względem wielkości zbrojna organizacja Polski Podziemnej. Setki akcji zbrojnych przeciwko okupantom, działania na rzecz ludności cywilnej, prozę wojennego życia w serialu „Rozkaz sumienia” przybliżają świadkowie tamtych wydarzeń oraz historycy. Rekonstrukcje wydarzeń historycznych m.in. pacyfikacji wsi Michniów, walk partyzanckich oddziału „Ponurego” w Górach Świętokrzyskich, sceny z pacyfikacji Kielecczyzny, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny przedstawiają grozę, dramaty i trudne wybory czasu wojny.

Przewodnikami po świecie emocji i historii są znani i lubiani: Anna Gzyra („M jak miłość”) i Wojciech Majchrzak („Czas honoru”). Historię „Rozkaz sumienia” opisał i sfilmował scenarzysta i reżyser Robert Miękus, współtwórca scenariuszy m.in. „1920 wojna i miłość”, „Komisarz Aleks”, „Ojciec Mateusz”.

Serial dokumentalny „Rozkaz sumienia” rzuca nowe światło na realia okupacji i postawy mieszkańców wsi wobec hitlerowców. Przedstawia nie tylko najważniejsze bitwy, jak np. walki na przyczółku baranowskim latem 1944 roku czy powstanie i upadek tzw. Republiki Pińczowskiej, lecz także stosunkowo mało znane wojenne epizody.

„Rozkaz sumienia”

Premiera: wtorek, 2 grudnia, godzina 19:45

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *