Nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej 2016 w kategorii Najlepszy filmowy serial fabularny otrzymały trzy seriale wyprodukowane przez Telewizję Polską. O statuetkę Orła powalczą w tym roku: “Prokurator” w reż. Jacka Filipiaka i Macieja Pieprzycy, “Służby Specjalne” w reż. Patryka Vegi oraz “Dziewczyny ze Lwowa” w reż. Wojciecha Adamczyka.

Nominacje do Polskich Nagród Filmowych zostały ogłoszone w czwartek 4 lutego 2016 roku w Pałacu Prymasowskim przez laureatów Orłów i nominowanych z ubiegłych lat. Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych, które są przyznawane za najwyższe osiągnięcia w 19 kategoriach, kandydowały aż 53 polskie filmy fabularne, zaś w kategorii Najlepszy dokument członkowie Akademii wybierali nominacje spośród 63 produkcji, które miały swoje premiery w 2015 roku.

Nominacjami mogą poszczycić się również filmy fabularne i dokumentalne, które powstawały w koprodukcji z TVP. Najwięcej nominacji – siedem, otrzymał film Janusza Majewskiego “Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, nominowany m.in. w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza główna rola męska (Maciej Stuhr), Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Anna Dymna) czy Najlepsza drugoplanowa rola męska (Wojciech Pszoniak). Pozostałe koprodukcje TVP z nominacjami do Orłów w kategorii Najlepszy film to “11 minut” w reż. Jerzego Skolimowskiego, “Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, “Fotograf” Waldemara Krzystka, “Córki Dancingu” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej oraz “Demon” Marcina Wrony.

W kategorii Najlepszy film dokumentalny nominację otrzymały m.in. koprodukcje TVP: “Aktorka” w reż. Kingi Dębskiej o Marii Konwickiej, “Karski i władcy ludzkości” w reż. Sławomira Grünberga oraz “Piano” Vity Marii Drygas.

Ceremonia wręczenia Orłów 2016 została zaplanowana na 7 marca 2016 roku.

Źródło: Telewizja Polska