Nowe odcinki „Sensacji XX wieku” jesienią w TVP1 HD

Rozpoczęły się zdjęcia do nowych odcinków cyklu dokumentalnego pod tytułem „Sensacje XX wieku”. Sześć premierowych odcinków wyprodukuje Telewizja Polska i National Geographic Channel. Widzowie TVP1 HD zobaczą je jesienią 2015 roku.

W sześciu premierowych odcinkach jesiennych Bogusław Wołoszański opowie widzom TVP1 HD o niezwykłych wydarzeniach minionego wieku. Przyjrzy się m.in. rosyjskiemu generałowi Andriejowi Własowowi, którego dwukrotnie skazano na śmierć. Kim był generał? Dlaczego ten bohater bitwy pod Moskwą w 1941 roku, decydującej dla dalszego biegu wojny, podjął kolaborację z Niemcami?

Najnowsze odcinki „Sensacji XX wieku” przedstawią również tajemnice złamania szyfru Enigmy. Prawdę o Enigmie ujawniono późno i w sposób deprecjonujący kluczowy wkład Polaków. Czteroodcinkowe widowisko zrealizowane w Poznaniu, Zamościu i Zamku Czocha, przedstawia jak doszło do złamania szyfru, przed którym skapitulowali brytyjscy i francuscy kryptolodzy, uznając, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.

Ekipa programu przybliży też szczegóły bitwy stoczonej pod Komarowem w końcu sierpnia 1920 roku. Przesądziła ona o biegu wojny polsko-bolszewickiej i polskim zwycięstwie. Widowisko realizowane z udziałem 150-200 kawalerzystów ma odsłonić tamten czas heroicznego starcia polskich żołnierzy i kunsztu naszych dowódców, m.in. gen. Stanisława Hallera. Nasze wojsko przed murami Zamościa w jednodniowej bitwie potrafiło zatrzymać potężnego wroga i rozbić go, ostatecznie przesądzając o wielkim polskim zwycięstwie w wojnie 1920 roku.

Seria oparta jest na archiwach oraz fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów.

W nadchodzących sześciu odcinkach na ekranie zobaczymy m.in. Jakuba Wesołowskiego, Modesta Rucińskiego, Lesława Żurka, Macieja Mikołajczyka, Michała Czerneckiego, Ireneusza Czopa, Tomasza Borkowskiego, Andrzeja Precigsa, Mirosława Bakę, Adama Woronowicza, Bartosza Porczyka oraz Anitę Jancię.

„Sensacje XX wieku” pojawiły się w Telewizji Polskiej we wrześniu 1983 roku szybko zdobywając uznanie widzów niekonwencjonalnym sposobem przedstawiania najważniejszych wydarzeń oraz procesów politycznych, gospodarczych i militarnych XX wieku.

Przez ostatnie 30 lat program przechodził wiele przeobrażeń. Od pierwszych odcinków nagrywanych w studiu telewizyjnym, poprzez realizacje w miejscach, w których rozgrywała się historia (warownie linii Maginota, tunele pod Verdun, twierdza Eben Emael, Hiroszima, port Inchon w Korei Płd., willa Hitlera na górze Kehlstein), do wielkich widowisk historycznych z udziałem najlepszych polskich aktorów i dziesiątków statystów (Katyń, wojna polsko-bolszewicka, bitwa nad Bzurą, bitwa pod Mokrą itp).

Doświadczenia z realizacji „Sensacji XX wieku” pozwoliły twórcy cyklu podjąć produkcję 13-odcinkowego serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” z udziałem polskich aktorów (m.in. Paweł Małaszyński, Jan Frycz, Karolina Gruszka, Borys Szyc), który nie tylko zyskał najwyższe oceny widzów i historyków, ale został zakupiony przez zagraniczne telewizje (m.in. szwedzką, węgierską, słowacką, japońską).

Najnowsze odcinki „Sensacji XX wieku” pojawią się na antenie TVP1 HD już jesienią.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *