Noworoczny koncert w Filharmonii Wiedeńskiej w TVP2/HD i TVP Kultura

Od ponad siedemdziesięciu lat w Filharmonii Wiedeńskiej odbywa się uroczysty, noworoczny koncert. W poprzednich latach orkiestrą wiedeńską dowodziło wielu znakomitych dyrygentów, takich jak Claudio Abbado, Ricardo Mutti czy Daniel Barenboim. Tym razem muzycy zagrają pod batutą Franza Welsera-Mösta, dyrektora muzycznego Opery Wiedeńskiej, a w przeszłości dyrygenta w Filharmonii Berlińskiej oraz Bawarskiej Orkiestrze Symfonicznej. W tym roku transmisję tego wydarzenia przeprowadzą TVP2/HD oraz TVP Kultura.

Program noworocznego koncertu przewiduje wykonanie utworów Josepha oraz Johanna Straussów, Ryszarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. Dodatkową atrakcją będzie bez wątpienia występ tancerzy Wiedeńskiego Baletu Narodowego, którzy zaprezentują kompozycje Josepha Lennara. Choreografię tego widowiska opracował Ashley Page, dyrektor Londyńskiej Opery Królewskiej.

Po raz pierwszy koncert zorganizowano 31 grudnia 1939 roku, a wszystkie kolejne edycje odbywały się już w Nowy Rok. Znajdująca się w budynku Filharmonii Wiedeńskiej Złota Sala Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego tradycyjnie przystrajana jest kwiatami, które co roku – począwszy od 1980 – ofiarowuje włoskie San Remo. Inną tradycję koncertu stanowi wykonywanie dwóch utworów – walca „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Marszu Radetzky’ego”.

O tym, że koncert noworoczny w Filharmonii Wiedeńskiej jest wydarzeniem niezwykle prestiżowym i spektakularnym, świadczy również fakt, że bilety należy nabyć z rocznym wyprzedzeniem. W lepszej sytuacji są niektórzy mieszkańcy Wiednia, którzy mają przywilej przekazywania swojego miejsca na sali z pokolenia na pokolenie. W Nowy Rok widzowie TVP Kultury oraz Dwójki będą mogli znaleźć się w elitarnym towarzystwie.

„Noworoczny koncert w Filharmonii Wiedeńskiej”

Emisja: Część I – wtorek, 1 stycznia, godzina 11:15, TVP Kultura
Część II – wtorek, 1 stycznia, godzina 12:15, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *