Nowy dokument „Jedwabny Szlak” na Polsat Viasat History

Jedwabny Szlak był pierwszą na świecie super autostradą, na której spotykali się i wymieniali zarówno towarami, jak i wiedzą, ludzie pochodzący z odmiennych kultur, wyznający różne religie o zupełnie innych poglądach. Te spotkania ukształtowały ludzkość. W nowym, trzyodcinkowym serialu dokumentalnym „Jedwabny Szlak”, którego premiera odbędzie się w niedzielę, 10 października o 19:55 na kanale Polsat Viasat History, historyk, archeolog i prezenter dr Sam Willis poprowadzi widzów dawnym szlakiem handlowym z Azji nad Morze Śródziemne, przemierzając Chiny, Indie, Persję, Arabię, Grecję i Włochy.

Sprawdź godziny emisji audycji „Jedwabny szlak” w PROGRAMIE TV

Jedwabny Szlak nie był faktycznie drogą ani pojedynczym traktem. Termin ten odnosi się do sieci połączeń używanych przez kupców przez ponad 1500 lat od czasów, gdy chińska dynastia Han w 130 r.p.n.e. otworzyła szlaki handlowe z Zachodem, aż do 1453, gdy Imperium Osmańskie je zamknęło. Jedwabny Szlak rozciągał się na długości około 6 i pół tysiąca kilometrów i biegł przez jedne z najbardziej niesamowitych krajobrazów na świecie, w tym pustynię Gobi i góry Pamir.

Nazwa najsłynniejszej trasy handlowej wywodzi się od jednego towaru – jedwabiu. Materiał wytwarzany z kokonu ćmy, stał się tkaniną, z której szyto szaty dla cesarzy. Dzięki kupcom dotarł on z Chin do Europy, gdzie noszony był przez rodziny królewskie i bogatych wielmożów. Innymi lubianymi na Zachodzie towarami z Azji były jadeit, porcelana, herbata i przyprawy. W zamian za nie na Wschód trafiały konie, wyroby szklane, tekstylia i towary przemysłowe.

Bez jakiejkolwiek kontroli i opieki ze strony władz, drogi Jedwabnego Szlaku były zazwyczaj w złym stanie. Napady na transporty z towarami był na porządku dziennym, zatem by się chronić, kupcy łączyli się w karawany z wielbłądami lub innymi zwierzętami pociągowymi. Z czasem pojawiły się również duże gospody zwane „karawanserajami”, w których zatrzymywali się handlarze. Niewiele osób przemierzało jednak całą trasę, co przyczyniło się do powstania mnóstwa pośredników i punktów handlowych po drodze.

W 1. odcinku serii dr Sam Willis przemierzy ponad trzy tysiące kilometrów śladami starożytnego chińskiego wysłannika, który jako pierwszy przyczynił się do powstania Jedwabnego Szlaku. Pozna również boginię, która odkryła jedwab, i dowie się, że na Jedwabnym Szlaku interesów nie zatrzymywała nawet śmierć. W 2. części prezenter znajdzie się w Azji Środkowej, sercu Jedwabnego Szlaku, w miejscu nieustannych podbojów i przesiedleń oraz zrujnowanych miast. Na ostatnim etapie swojej podróży dr Sam Willis przemierzy południową odnogę Jedwabnego Szlaku prowadzącą przez pustynie starożytnej Persji.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat History w PROGRAMIE TV

Seria „Jedwabny Szlak” jest pouczającą opowieścią o szlaku handlowym, który zmienił świat. Premiera programu w niedzielę, 10 października o 19:55 na kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków w niedziele o tej samej porze.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *