„Okawango: rzeka marzeń” na kanale National Geographic Wild

W plebiscycie na najbardziej egzotycznie brzmiącą nazwę geograficzną, Okawango miałaby bardzo duże szanse na wysoką lokatę. Rzeka spełnia oczekiwania, które rozbudza! Za dźwięcznym mianem kryje się jedna z najdzikszych krain Afryki. Do miejsca, które nikogo nie pozostawia obojętnym, zabierze nas National Geographic Wild.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic Wild

Okawango to rzeka nietypowa. Nie uchodzi bowiem do jeziora, morza czy oceanu. Kończy ją śródlądowa delta w kotlinie Kalahari, w północnej Botswanie. Bagna, rozlewiska i podmokłe wyspy delty Okawango tworzą unikalne warunki dla fauny i flory, są przyczółkiem bujnej wegetacji pośród wyschniętych stepów i pustyń. Twórcy serii bardzo obrazowo porównują rzekę do ludzkiego krwiobiegu. Bez niej, ta tętniąca dziś życiem kraina, stałaby się jałowa.

Trzyczęściowa seria o dorzeczu Okawango przedstawia nieskalaną naturę w najpiękniejszym wydaniu. Zabiera nas w wyprawę do miejsca, leżącego poza utartymi szlakami, rzadko odwiedzanego przez turystów. I dzięki temu – rządzonej przez zwierzęta. Mało kto wie, że nigdzie na świecie populacja słoni nie jest tak liczna! A obok największych lądowych ssaków żyją lwy, gepardy, dzikie psy i setki gatunków ptaków.

Okawango: rzeka marzeń to jednak nie tylko piękno przyrody. W każdym z trzech odcinków twórcy starali się oddać emocje, którą rządzą tym światem. Pokazują nam wyzwania, przez jakimi codziennie stają zwierzęta, ale Okawango – rzeka dająca życie i ginąca w piaskach pustyni – to także wyzwanie dla nas. Czy uda nam się uratować takie miejsca, czy poprzez źle zaplanowany i niezrównoważony rozwój pozwolimy im zniknąć?

National Geographic Wild przybliża nas do najistotniejszych zagadnień współczesności. Rzeka marzeń rzuca wyzwania wszystkim.

Okawango: rzeka marzeń – premiery w piątki od 13 września o godz. 21:00 na kanale National Geographic Wild.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *