Okrągły stół w sprawie Teatru Telewizji

Jaka przyszłość rysuje się przed spektaklami teatralnymi w Telewizji Polskiej? Jakie jest miejsce Teatru Telewizji w programie TVP? Odpowiedzi na to i wiele podobnych pytań starali się znaleźć uczestnicy debaty „Okrągły stół Teatru Telewizji”, która odbyła się czwartek, 17 stycznia w siedzibie tygodnika „Polityka” w Warszawie.

Na dyskusję do „Polityki” przybyło kilkadziesiąt osób, m.in.: prezes Zarządu TVP Juliusz Braun i redaktor naczelny tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński, a także wybitni twórcy związani z Teatrem TV. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, KRRIT, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz przedstawiciele prasy. Spotkanie, którego tematem była rola Teatru Telewizji poprowadził krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.

Teatr Telewizji był zawsze ważną częścią programu telewizji. Spełniał też ważną rolę społeczną. Dziś jednak musimy się zastanowić, jaki powinien być jego kształt z punktu widzenia artystycznego i jakie ma być jego miejsce w programie, gdy zmienił się krajobraz mediów i stoimy u progu rewolucji technologicznej – stwierdził Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP S.A.

Prezes Braun zwrócił uwagę, że wzmocniony decyzją nowego Zarządu TVP status Teatru Telewizji stał się dla wielu środowisk symbolem pozytywnych zmian w telewizji publicznej. Przedmiotem dyskusji nie jest zatem kwestia obecności tego gatunku w telewizji publicznej, lecz raczej forma i sposób tej obecności w ramówce TVP.

Od dzisiejszego spotkania zależy, jaki będzie rok 2013 dla Teatru Telewizji – powiedział prezes Braun, inspirując żywą, często emocjonalną dyskusję.

Podczas spotkania przedstawiciele nadawcy publicznego zapewnili obecnych o należnym, stałym miejscu Teatru TV w prime timie. Jak stwierdziła Renata Czarnkowska-Listoś, dyrektor Agencji Filmowej TVP, najważniejszym nurtem Teatru Telewizji są własne, oryginalne spektakle Teatru TV, będące istotnym wkładem nadawcy publicznego w kulturę narodową.

W dyskusji o przyszłości Teatru Telewizji głos zabierali reżyserzy i aktorzy, którzy wnieśli ogromny wkład w historię i teraźniejszość tego gatunku m.in: senator Barbara Borys-Damięcka, Izabella Cywińska, Marta Lipińska, Olga Lipińska, Jan Englert, Maciej Englert, Juliusz Machulski, Jerzy Gruza, Mikołaj Grabowski, Michał Kwieciński. W wypowiedziach pojawiały się opinie dotyczące obecnej kondycji Teatru Telewizji, dróg jego rozwoju, potencjalnego adresata (klasa średnia czy inteligencja?) a także doraźne postulaty dotyczące np. liczby premier czy sposobu promocji Teatru TV na antenie i w mediach. Rozmawiano też o roli społecznej, jaką spełnia Teatr TV, o święcie, jakim powinna być każda premiera teatralna w TVP. Zauważono, że Teatr Telewizji musi szybko odnaleźć swoje miejsce w zmieniającym się sposobie „konsumowania” mediów w Polsce, w tym także mediów publicznych (cyfryzacja, multipleksy, sposoby finansowania telewizji publicznej).

Relacja ze spotkania zostanie wyemitowana w TVP Kultura w sobotę, 19 stycznia o godzinie 16:50.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *