„Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” na kanale Nat Geo Wild

Śnieżne grzbiety Gór Kaskadowych ukrywają aktywne wulkany. Życie wygląda tu z pozoru całkiem normalnie, bo na górskich zboczach mieszkają lisy, a w skalistych strumieniach żyją ogoniaste żaby. Ale góry mają burzliwą przeszłość i niepewną przyszłość. Te śpiące olbrzymy – zniekształcone przez podziemne strumienie lawy – mogą w każdej chwili wybuchnąć, co miałoby katastrofalne skutki dla całego regionu. Pięcioodcinkowa seria kanału Nat Geo Wild „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” pokaże, co dzieje się z naturą, gdy nastąpi już nieunikniona erupcja.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo Wild

Góry Kaskadowe, rozciągające się w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, to najbardziej „wybuchowe” pasmo górskie w Ameryce. Wśród jego szczytów znajduje się trzynaście wulkanów. Spośród nich siedem wybuchło w ciągu ostatnich 300 lat. Zbocza gór pokrywa nieskazitelnie piękna przyroda, dla której erupcja wulkanu to prawdziwa katastrofa. Ale przyroda jest tu przyzwyczajona do zniszczeń i ma wielkie doświadczenie w nieustannym odradzaniu się. Podstawą do tego jest woda, której przez cały rok dostarcza topniejący śnieg. Dzięki niej nasiona mogą przerodzić się w rośliny, a te stają się pokarmem dla zwierząt.

Dietę wegetariańską stosuje na przykład żyjący tu suseł. Jego życie to ciągła ciężka praca – co roku przekopuje około tony gleby. Zawsze dba o to, by z jego tuneli było jakieś awaryjne wyjście. To może ocalić mu życie podczas erupcji wulkanu. Susły to pierwsze zwierzęta, które po wybuchu wracają w pokryte lawą i popiołem góry. I są one ostatnim, niezwykle ważnym ogniwem, które pomaga przywrócić życie na spalone zbocza wulkanu. Dzięki ich ciągłemu przekopywaniu ziemi, staje się ona spulchniona i gotowa na przyjęcie roślin.

Susły miały ogromną rolę w odrodzeniu przyrody na zboczach wulkanu St. Helen’s po katastrofalnej erupcji, która miała miejsce zaledwie 40 lat temu. W wyniku wybuchu zginęło wtedy 57 osób, a 300 km autostrad i 47 mostów zostało zniszczonych. Dziś zbocza wulkanu na nowo tętnią życiem, ale ten stan nie będzie trwał wiecznie i wulkan w końcu znów się obudzi. Góry Kaskadowe będą stale przypominać nam o wulkanicznej przeszłości naszego świata i jego przyszłości pełnej niewiadomych.

„Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” – premiera w niedzielę 24 czerwca o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *