Opera w radiowej Dwójce – wielki powrót „Hugenotów”

Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania wyjątkowej „powtórnej premiery”, czyli pierwszego – po 82 latach – wykonania opery „Hugenoci” Giacomo Meyerbeera. Początek retransmisji muzycznego spektaklu z Opery Paryskiej w sobotę 24 listopada o godz. 20.00.

„Hugonoci” to dla Francuzów opera wręcz symboliczna, uwielbiana przez publiczność i wielkich kompozytorów XIX wieku. Jej akcja związana jest z nocą św. Bartłomieja. W libretcie odnajdziemy miejsca historyczne, postacie prawdziwe i fikcyjne. To prawdziwy pięcioaktowy fresk historyczny. Synteza XIX-wiecznych gatunków narodowych. I podręcznikowy przykład francuskiej grand opera – wyjaśnia Jacek Hawryluk z Programu 2 Polskiego Radia.

Premiera dzieła odbyła się w 1836 roku. Do 1936 roku wystawiono „Hugenotów” w Paryżu aż 1118 razy. A później już ani razu. Aż wreszcie, po 82 latach, 28 września tego roku „Hugonoci” Giacomo Meyerbeera otworzyli 350., jubileuszowy sezon Opery Paryskiej. Blisko pięciogodzinny spektakl – z niemal 250 osobami zaangażowanymi w produkcję – wyreżyserowany przez Andreasa Kriegenburga, poprowadził włoski dyrygent Michele Mariotti. Główne partie wykonał międzynarodowy skład solistów: Amerykanka Lisetta Oropesa (Królowa Małgorzata; sopran), Albanka Ermolena Jaho (Walentyna; sopran), Francuzka Karina Deshayese (Urbain; sopran), Koreańczyk Yosep Kang (Raoul; tenor) i Francuz Nicolas Testé (Marcel; bas). W rolach Méru i drugiego micha wystąpił Polak Michał Partyka.

Emisja „Hugenotów” w radiowej Dwójce w sobotę 24 listopada w godz. 20.00-24.00. Wprowadzenie i komentarz – Jacek Hawryluk.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *