Operowa wiosna 2024 w TVP Kultura

Wiosną TVP Kultura zaprasza na najsłynniejsze dzieła wielkich twórców opery: Giacomo Pucciniego i Jeana-Philippe’a Rameau. Raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnie będzie czekać na widzów wielka operowa premiera: w marcu liryczna „MADAME BUTTERFLY” (reż. Mario Gas), w kwietniu „ACHANTE I CEPHISE” (reż. Arnaud Lalanne), w maju „CYGANERIA” (reż. Stefano Mazzonis di Pralafera). W specjalnym paśmie dokumentalnym antena przybliży sylwetki najwybitniejszych śpiewaków operowych naszych czasów. Bohaterami cyklu „LEGENDY OPERY” będą m.in. Luciano Pavarotti, Enrico Caruso, Maria Callas i Jose Carreras. Premiera cyklu już w czwartek, 29 lutego o godz. 18:55.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

OPERA „MADAME BUTTERFLY” (reż. Mario Gas) – premiera w sobotę, 23 marca, godz. 10:20
Opera w trzech aktach Giacomo Pucciniego z 1904 roku, na podstawie libretta Giuseppe Giacosy i Luigiego Illicy. Widowisko wystawione w Teatro Real w Madrycie w 2017 roku wyreżyserował Mario Gas. Akcja opery osadzona jest w latach 30. XX wieku. To poruszająca, tragiczna historia gejszy Cio Cio San, znanej lepiej jako Madame Butterfly, która pomimo przeciwności losu wychodzi za mąż za Pinkertona, oficera amerykańskiej marynarki wojennej. Krótko po ceremonii ukochany powraca do ojczyzny, obiecując żonie rychły powrót. W rolach głównych wystąpili Ermonela Jaho, Jorge de Leon i Enkelejda Shkosa, a Chórem i Orkiestrą Teatro Real pokierował Marco Armiliato.

OPERA „ACHANTE I CEPHISE” (reż. Arnaud Lalanne) – premiera w kwietniu
„Achante i Cephise” Jeana-Philippe’a Rameau to pełna rozmachu opera, która doczekała się światowej premiery 270 lat po prawykonaniu w Academie Royale de Musique z okazji narodzin wnuka Ludwika XV. Od niespełna trzech wieków wprawia widzów w zachwyt. To historia pary kochanków, którzy cierpią z rąk niegodziwego dżina Oroèsa. Z opresji ratuje ich dobra wróżka Zirphile, która używa czarów w walce ze złymi duchami. W rolach głównych wystąpili Sabine Devieilhe, Cyrille Dubois, David Witczak i Judith van Wandroij, a Orkiestrą Les Ambassadeurs i Chórem Les Chantres Du Centre De Musique Baroque De Versailles kierował Alexis Kossenko.

OPERA „CYGANERIA” – w Opera Royal de Wallonie-Liege (reż. Stefano Mazzonis di Pralafera) – premiera w maju
„Cyganeria” to jedna z najważniejszych oper Giacomo Pucciniego. Powstała w 1896 roku na podstawie powieści „Sceny z życia cyganerii” Henriego Murgera. Dzieło w czterech aktach jest ponadczasowym i genialnym przykładem twórczości włoskiego kompozytora. Akcja rozgrywa się w Paryżu na początku XIX wieku. Przedstawia obrazy z życia francuskiej, artystycznej bohemy w epoce balzakowskiej. W znakomitej obsadzie znaleźli się Angela Gheorghiu, Stefan Pop, Ionut Pascu i María Rey-Joly. Pod batutą Denisa Segonda wystąpili Orkiestra i Chór Opéra Royal de Wallonie-Liège.

Sprawdź godziny emisji cyklu „Legendy opery” w PROGRAMIE TV

„LEGENDY OPERY” cykl dokumentalny – premiery w czwartki, od 29 lutego, godz. 18:55
Seria dokumentalnych portretów najwybitniejszych śpiewaków operowych naszych czasów. Bohaterami odcinków będą: Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Enrico Caruso, Maria Callas, Placido Domingo, Jessye Norman i Jose Carreras. Każda część zawiera archiwalne nagrania, najważniejsze występy oraz wypowiedzi artystów, krytyków i reżyserów. Gospodynią serii jest australijsko-amerykańska sopranistka operowa, Danielle de Niese.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *