„Orszak Trzech Króli” na antenach Telewizji Polskiej

Po raz 6. Telewizja Polska pokaże „Orszak Trzech Króli”. Transmisja w TVP1 HD i TVP Polonia rozpocznie się 6 stycznia 2016 roku o godzinie 11:55, a retransmisja w TVP3 Warszawa o godzinie 18:50. TVP INFO również w swoich programach przeprowadzi relacje z obchodów uroczystości Święta Trzech Króli w różnych miastach Polski.

W tym roku w 420 miejscowościach w naszym kraju i 16 na świecie wyruszą rozśpiewane rodziny. Orszak, jak zwykle, będzie zachęcał do wspólnego śpiewania kolęd i odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, czyli obchodzenia domów z gwiazdą i turoniem, wystawiania jasełek i budowy szopek.

W telewizyjnej transmisji TVP przypomni tradycję świętowania tego dnia i opowie o zwyczajach z nim związanych w Polsce i na świecie. Joanna Ładzińska – Molak i Marek Zając będą „na żywo” towarzyszyli orszakowi warszawskiemu, rozmawiając z jego uczestnikami i gośćmi. Orszak przejdzie od Placu Zamkowego do Stajenki na Placu Piłsudskiego. Po drodze uczestnicy m.in. odwiedzą dwór Heroda, wezmą udział w walce diabłów z aniołami, przejdą przez Bramę do Nieba i uroczyście pokłonią się Świętej Rodzinie.

Motto tegorocznego orszaku: „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie” nawiązuje do słów Papieża Franciszka i ogłoszonego przez niego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

W roku 2016 czekają nas Światowe Dni Młodzieży oraz 1050. rocznica Chrztu Polski, dlatego podczas orszaków pojawią się elementy przypominające również o tych ważnych dla Polski wydarzeniach. Dodatkowo organizowana przez Fundację OTK zbiórka pieniężna, będzie przeznaczona na „Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach”.

Ta ewangelizacyjna inicjatywa została kilka lat temu podjęta w Warszawie przez Stowarzyszenie Rodziców Szkoły Żagle, a patronują jej kard. Kazimierz Nycz, władze samorządowe stolicy oraz stowarzyszenia związane z Kościołem.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *